Kāpuri īsi, strupi, dzīvo uz dažādiem lakstaugiem, retāk - arī koku un krūmu lapojumā. Kāpuri spēj ražot īpašus feromonus, kas pievilina skudras un nodrošina to, ka skudra kāpuru aprūpē. Kāpuri nereti arī tiek nogādāti skudru pūznī, kur iekūņojas un skudras turpina kūniņu aprūpēt. Visai neparasti ir tas, ka dažu šo tauriņu dzimtas sugu kāpuri ir plēsīgi, barojoties ar dažādiem kukaiņiem (laputis u.c.), ieskaitot pat skudru kāpurus, ja tauriņa kāpurs ir nonācis skudru pūznī.
Viena no lielākajām tauriņu dzimtām pasaulē, sastopama dažādās klimata joslās. Nodala vairāk nekā 5200 sugu, dažos avotos sugu skaits pat tiek minēts līdz 6000. Galvenokārt izplatīti tropu-subtropu joslā. Eiropā plaša dzimta, ap 500 sugu.
Latvijā 31 suga. Daudzas sugas ir parasti un bieži sastopami tauriņi dažādos atklātos biotopos, spilgtā spārnu krāsojumu un kustīguma dēļ viegli pamanāmi dabā.
Vietnē atrodamajos kolekcijas eksemplāros nav 2013.g. pie mums atklātā ļoti retā drudzeņu zilenīša (Maculinea alcon, syn. Phengaris alcon) parauga. Šīs sugas kāpuri mitrās pļavās un purvājos barojas uz līdzīgi ļoti retās un aizsargājamās tumšzilās drudzenes (Gentiana pneumonanthe).