Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-100 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, apmatots, zaro. Lapas uz stublāja pretējas, plati olveidīgas (ga 3-7 cm, pl 1.5-4 cm), plātnes mala zobaina, pamats sekli sirdsveidīgs, gals smails, kāts īss (līdz 1 cm). Lapas apakšpuse ar baltu matiņu tūbu. Ziedi vārpveida pušķos stublāja un zaru galos. Kauss blīvi apmatots, kausa zobiņi smaili. Vainags balts vai sārts (ga līdz 1 cm), apakšlūpa plata, ar zobainu malu, uz lūpas ir matiņi un violeti punkti. Auglis - gludu, tumšbrūnu riekstiņu skaldauglis. Zied no jūnija beigām līdz augustam.
Izplatība:
Eirāzijā un Ziemeļamerikā diezgan plaši izplatīta suga. Kultivēšanas dēļ ieviesusies teritorijās tālu ziemeļos no pamatareāla (tajā skaitā Eiropas ziemeļdaļā), kā arī citos kontinentos.
Latvijā retumis visā teritorijā, kultūrbēglis.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas dažādās nezālienēs, ceļu un dzelzceļu malās.
Īpašas norādes:
Nektāraugs. Līdzīga dažiem citiem lūpziežiem, īpaši sārmenēm (Stachys spp.), tomēr viegli atšķirama pēc zieda platās apakšlūpas ar zobainu malu, raksturīgiem violetiem punktiem uz apakšlūpas un lapas plātnes tūbainās apakšpuses.
Rather rare. Naturalized. Solitarily specimens and small groups in various wastes, on roadsides and along railway lines.
Изредка. Одичал. Единичные экземпляры и небольшие группы в разных сорных местах, по обочинам дорог и вдоль железных дорог.