īstā kaķumētra

Nepeta cataria L.

Nepeta cataria L. attēls

latviski: īstā kaķumētra

angliski: Cat-mint

vāciski: Echte Katzenminze

zviedriski: kattmynta

igauniski: harilik naistenõges

lietuviski: paprastoji katžolė

krieviski: котовник кошачий

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Nepeta cataria L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-100 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, apmatots, zaro. Lapas uz stublāja pretējas, plati olveidīgas (ga 3-7 cm, pl 1.5-4 cm), plātnes mala zobaina, pamats sekli sirdsveidīgs, gals smails, kāts īss (līdz 1 cm). Lapas apakšpuse ar baltu matiņu tūbu. Ziedi vārpveida pušķos stublāja un zaru galos. Kauss blīvi apmatots, kausa zobiņi smaili. Vainags balts vai sārts (ga līdz 1 cm), apakšlūpa plata, ar zobainu malu, uz lūpas ir matiņi un violeti punkti. Auglis - gludu, tumšbrūnu riekstiņu skaldauglis. Zied no jūnija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Eirāzijā un Ziemeļamerikā diezgan plaši izplatīta suga. Kultivēšanas dēļ ieviesusies teritorijās tālu ziemeļos no pamatareāla (tajā skaitā Eiropas ziemeļdaļā), kā arī citos kontinentos.

Latvijā retumis visā teritorijā, kultūrbēglis.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas dažādās nezālienēs, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

Nektāraugs. Līdzīga dažiem citiem lūpziežiem, īpaši sārmenēm (Stachys spp.), tomēr viegli atšķirama pēc zieda platās apakšlūpas ar zobainu malu, raksturīgiem violetiem punktiem uz apakšlūpas un lapas plātnes tūbainās apakšpuses.

Rather rare. Naturalized. Solitarily specimens and small groups in various wastes, on roadsides and along railway lines.

Изредка. Одичал. Единичные экземпляры и небольшие группы в разных сорных местах, по обочинам дорог и вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: