zilganā seslērija

Sesleria caerulea (L.) Ard. (syn. S. uliginosa Opiz)

Sesleria caerulea (L.) Ard. attēls
  • zilganā seslērija attēls
  • zilganā seslērija attēls

latviski: zilganā seslērija

angliski: blue Moor-grass

vāciski: Sumpf-Blaugras

zviedriski: älväxing

igauniski: harilik lubikas

lietuviski: melsvasis mėlitas

krieviski: сеслерия голубая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Sesleria caerulea (L.) Ard. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs (ga 15-50 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Augs ar zilganu nokrāsu. Cers neliels, diezgan blīvs. Stiebrs kails, stāvs un stingrs, augšējais posms ar ziedkopu galā ļoti garš, īsāki posmi ar mezgliem ir tikai pie stiebra pamata; dažreiz stiebrs gandrīz vienposmains. Lapas šauras, zilganzaļas (pl 0.15-0.4 cm, reti platākas), stāvas vai galā lokveidīgi nokarenas. Lapas maksts kaila, slēgta, mēlīte īsa, plēvjaina un strupa. Ziedu vārpskara ļoti blīva, ovāla, dažreiz gandrīz lodveida (ga 1-3 cm, ļoti reti garāka), ar zilganvioletu nokrāsu. Vārpiņas īsas (ga 0.4-0.6 cm), ar 2-4 divdzimumu ziediem. Vārpiņas plēksnes īsas, to mala augšdaļā ar dzelonīšiem, gals akotsmails. Ārējā zieda plēksne galā ar 5 zobiņiem un 3 īsiem akotiem. Auglis - ap 2 mm garš grauds ar garu piedevu galā. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība:

Eiropas suga. Veido 2 nodalītus izplatības apvidus: Skandināvijas - Baltijas un centrālās - rietumu Eiropas.

Latvijā nevienmērīgi: izplatība samazinās virzienā no rietumiem uz austrumiem. Rietumlatvijā dažviet bieži vai nereti, citur valstī ļoti reti vai nav sastopama.

Biotopi:

Parasti dažāda lieluma grupas vai skrajas ciņveida audzes kaļķainos purvos, skrajos mežos un purvainās pļavās. Raksturīga suga augu sabiedrībās kaļķainos zāļu purvos: Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae, All. Caricion davallianae.

Īpašas norādes:

Vienīgā graudzāļu suga Latvijā (atskaitot ļoti reto, adventīvo Kanāriju spulgzāli (Phalaris canariensis)) ar blīvu, ovālu, dažreiz gandrīz lodveida vārpskaru, kas, līdz ar zilgano auga nokrāsu, ir raksturīga pazīme sugas atšķiršanai no citām graudzālēm.

Unequally: rather common or not rare in the western part, very rare and absent in the other territory. Groups in fens, sparse pine woodlands and swampy meadows.

Неравномерно: довольно часто или нередко в западной части, очень редко или отсутствует на остальной территории. Группы на кальцефильных болотах, в сосновых редколесьях и на болотистых лугах.

Apskati citas sugas: