meža paķērsa

Rorippa sylvestris (L.) Besser

Rorippa sylvestris (L.) Besser attēls

latviski: meža paķērsa

angliski: creeping Yellow-cress

vāciski: Wilde Sumpfkresse

zviedriski: strandfräne

igauniski: metskerss

lietuviski: miškinis čeriukas

krieviski: жерушник лесной

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Rorippa sylvestris (L.) Besser karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 10-50 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, šķautņains, parasti zaro. Lapas (ga 4-10 cm, pl 1.5-5 cm) ar kātu, nepāra plūksnaini saliktas no 3-5 pāriem iegarenu vai lancetisku plūksnu. Plūksnu mala zobaina vai plūksnas šķeltas, gals smails, pamats nedaudz ķīļveidīgs. Ziedi sīki, blīvās ķekarveida ziedkopās stublāja un zaru galā. Vainaglapas dzeltenas, gandrīz divreiz garākas (ga 0.4-0.6 cm) nekā atliektās kauslapas. Auglis - lineārs pākstenis (ga 1.2-2 cm), kāts apmēram pāksteņa garumā vai īsāks, auglis slīpi atstāv no augļkopas ass. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Eiropā un dažviet Āzijā sastopama suga.

Latvijā nereti visā teritorijā, retāk ZZA daļā.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas mitrās vietās ūdeņu krastmalās, grāvju nogāzēs, pārmitrās pļavās un krūmājos.

Īpašas norādes:

Līdzīga dažiem citiem krustziežiem ar dzelteniem ziediem. Nosakot augu, jāņem vērā lapas plūksnojums (lapas nav veselas, plūksnu mala nav gluda, plūksnas nav lineāras vai olveidīgas), kauslapas atstāv (nevis piekļautas pie vainaglapām), auglis lineārs (nevis ieapaļš, ovāls vai citādas formas) pākstenis, kam kāts aptuveni pāksteņa garumā (nevis vairākas reizes garāks).

Rather common (except northern part). Groups in wet habitats: at water-bodies, in ditches, meadows and shrubs.

Довольно часто (кроме северной части). Группы в мокрых местообитаниях: по близости водоемов, в канавах, на лугах и в кустарниках.

Līdzīgās sugas

  • Rorippa x anceps (Wahlenb.) Rchb. (divpusīgā paķērsa)

    Latvijā reti sastopama divpusīgā paķērsa (Rorippa x anceps (Wahlenb.) Rchb., syn. R. x prostrata (J.P.Bergeret) Schinz et Thell. nom. ambig.; R. amphibia x R. sylvestris), kas ir abinieku (R. amphibia) un meža (R. sylvestris) paķērsas hibrīds. Hibrīdsugai visas lapas ir plūksnainas (apakšējās koklesveidīgas). Būtiskākā atšķirība ir augļa formā. Auglis kopumā līdzīgāks meža paķērsai, bet tas ir salīdzinoši mazliet īsāks un platāks (ga 0.5-0.8 cm, pl 0.12-0.25 cm), kāts vairāk vai mazāk horizontāls attiecībā pret augļkopas asi, auglis atliecies. Zied no maija līdz septembrim.

Apskati citas sugas: