Heidenreiha retējs

Potentilla heidenreichii Zimmeter

Potentilla heidenreichii Zimmeter attēls
  • Heidenreiha retējs attēls
  • Heidenreiha retējs attēls

latviski: Heidenreiha retējs

angliski:

vāciski: Mittleres Fingerkraut

zviedriski: finsk fingerört

igauniski: karvane maran

lietuviski: šiukšlyninė sidabražolė

krieviski: лапчатка Гейденрейха

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Potentilla heidenreichii Zimmeter karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-45 cm) rožu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pie pamata pacils, parasti spēcīgs, zaro, klāts ar taisniem, nedaudz piegulošiem matiņiem, bieži iesarkans. Zari stāvi, izplesti. Lapas staraini saliktas no 5 iegarenām vai iegareni olveidīgām lapiņām (ga 2-5 cm, pl 0.5-2 cm) ar ķīļveidīgu pamatu, lielzobainu vai lielzāģzobainu malu, zobojums strups. Visas lapas ar kātu, pie pamata ir sīkas pielapes. Lapas plātne bieza, malas plakanas, virspuse tumšzaļa, apakšpuse apmatota vai pat tūbaina. Ziedi pasīki (Ø ap 1 cm), skrajā skarveida vai vairogveida ziedkopā stublāja un zaru galā. Vainaglapas, kauslapas un ārkausa lapas pa 5. Ārkauss un kauslapas aptuveni vienāda garuma, bet kauslapas platākas. Vainaglapas dzeltenas (ga 0.4-0.6 cm), nesaskaras, kauslapu garumā. Augļkopā daudz sīku, olveidīgu, rievainu riekstiņu. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Daudzi autori nenodala vidējo un Heidenreiha retēju, tos aplūkojot kā vienu sugu, kas izplatīta Eiropas austrumu un centrālajā daļā.

Latvijā retumis visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un skrajas grupas sausās augtenēs: atmatās, izcirtumos, nezālienēs un gar dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Savstarpēji Heidenreiha un vidējais retējs ir ļoti līdzīgi (sk. sugas apraksta daļu). No citiem līdzīgiem retējiem ar stāvu stublāju un pieclapiņu saliktām lapām atšķirami pēc vainaglapām kauslapu garumā (nevis vainaglapas acīm redzami garākas), sārta stublāja Heidenreiha retējam, taisna, nedaudz pieguloša stublāja apmatojuma (nevis matiņi gari, atstāvoši).

Rather rare (both P. heidenreichii and P. intermedia). Solitarily specimens and sparse groups in dry habitats: on fallow-lands, in clear-cuttings, wasty places and along railways.

Изредка (P. heidenreichii и P. intermedia). Единичные экземпляры и изреженные группы в сухих местообитаниях: на залежах и вырубках, в сорных местах и вдоль железных дорог.

Līdzīgās sugas

  • Potentilla intermedia L. (vidējais retējs)

    Ļoti līdzīgs, salīdzinoši retāk sastopams ir vidējais retējs (P. intermedia L.). Tam raksturīgas šādas atšķirīgas pazīmes: lapas plānas, gandrīz kailas, virspuse gaišzaļa, stublājs zaļš. Ziedkopa nedaudz blīvāka. Citas pazīmes neatšķiras no Heidenreiha retēja.

Apskati citas sugas: