meža suņburkšķis

Anthriscus sylvestris (L.) Hoffm.

Anthriscus sylvestris (L.) Hoffm. attēls

latviski: meža suņburkšķis

angliski: cow Parsley

vāciski: Wiesen-Kerbel

zviedriski: hundkäx

igauniski: mets-harakputk

lietuviski: krūminis builis

krieviski: купырь лесной

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Anthriscus sylvestris (L.) Hoffm. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs un daudzgadīgs, liels (ga 70-150 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Sakņu sistēma spēcīga, pie stublāja pamata ir ziemojošu lapu rozete. Stublājs stāvs, rievains, augšdaļā zaro. Lapas (ga 15-30 cm, pl 10-15 cm) trīsstūra apveida, divkārt vai trīskārt plūksnainas; apakšējās kātainas, augšējās sēdošas, ar labi attīstītu lapas maksti. Lapas vidējā daļa lielāka nekā malējās, plūksnu garums 2-6 cm, platums 0.5-1.5 cm. Ziedi balti, blīvā čemurā. Čemurā visbiežāk 7-10 stari. Vīkala nav. Vīkaliņš apmatots, no 5 (reti līdz 7) plati lancetiskām, smailām lapiņām. Vainaglapas plātnīte īsa, irbulis garāks nekā nektārdisks. Auglis - tumšbrūns, spīdīgs, kails, garāks nekā augļa kāts dvīņsēklenis (ga 0.6-0.8 cm) ar pavedienveidīgām irbuļa paliekām, kas manāmi garākas nekā nektārdisks. Pieskaroties gatavam auglim, tas ar sprakšķi atdalās no augļa kāta un tiek aizsviests no mātesauga. Zied no maija līdz augustam.

Izplatība:

Plaši Eirāzijā un dažviet Āfrikā.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Aug dažādos mežos, pļavās, krūmājos, arī nezālienēs. Neiztrūkstoša atklātu un pusatklātu, mēreni mitru pļavu un mežu suga Latvijā: dominants, kondominants vai pavadītājsuga šādās vietās. Novērota saistība ar slāpekli bagātām augsnēm.

Īpašas norādes:

No līdzīgā spožā suņburkšķa (A. nitida) atšķirams pēc baltiem (ne iesārtiem) ziediem un lapas vidējās daļas, kas garāka nekā malējās. Arī lapas ir salīdzinoši blāvākas.

Very common. From solitarily specimens to dense growths in meadows, forests, shrubs and wasty places.

Повсеместно. От единичных экземпляров до плотными зарослями на лугах, в кустарниках, лесах и сорных местах.

Apskati citas sugas: