vīķlapu esparsete

Onobrychis viciifolia Scop. (syn. O. sativa Lam.)

Onobrychis viciifolia Scop. attēls

latviski: vīķlapu esparsete

angliski: Sainfoin

vāciski: Saat-Esparsette

zviedriski: esparsett

igauniski: harilik esparsett

lietuviski: sėjamasis esparcetas

krieviski: эспарцет виколистный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Onobrychis viciifolia Scop. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pacils, apmatots. Vienam augam stublāju daudz. Lapas uz stublāja pamīšus, nepāra plūksnaini saliktas no 13-25 lineāri lancetiskām lapiņām (ga 2-5 cm, pl 0.4-0.7 cm). Ziedi blīvā vārpveida ķekarā stublāja un zaru galā, garā (ga 10-25 cm), bezlapainā ziednesī. Ziedi sārti rozā (ga 1-1.5 cm), pie katra zieda īlenveidīga pieziedlapa (ga 0.3-0.4 cm). Uz zieda karoga labi saskatāms dzīslojums, laiviņa parasti mazliet tumšāka. Auglis - apmatota, ieapaļa pākstīte (ga 0.5-0.9 cm), gar malu dzeloņaini zobaina. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Viduseiropā un dienvidaustrumu Eiropā savvaļā sastopama suga, kas kultivēšanas dēļ plaši ieviesta ārpus sākotnējā areāla un vietām pārgājusi savvaļā.

Latvijā kultivēts augs, vietām pārgājusi savvaļā un naturalizējusies. Iespējams, dažviet tā ir arī adventīvs (ievazāts) augs. Sastopama retumis.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas sausās nezālienēs, gar dzelceļiem, atmatās, sausos, izmīdītos mežos pilsētu tuvumā un mežmalās.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga Latvijā reti sastopamajai smiltāja esparsetei (O. arenaria). Salīdzinājumā ar to ir masīvāka, ar lielākiem ziediem, platākām lapām, mazliet īsākiem ziednešiem un garāku pākstīti. Ziedu krāsā tikpat kā nav oranžā toņa, bet dominē sārts (smiltāja esparsetei ziedi ir oranžsārti; šī nav droša pazīme, jo iespējamas variācijas). Abas esparsetes sugas no citiem tauriņziežiem Latvijā atšķiramas uzreiz.

Rather rare. Escape from cultivation. Naturalized. Solitarily specimens and groups in wasty places, on roadsides, railways and fallow-lands.

Изредка дичает. Натурализовавшийся. Единичные экземпляры и группы в сорных местах, по обочинам дорог, на железных дорогах и залежах.

Apskati citas sugas: