Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-45 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs ar raksturīgu mētru smaržu. Stublājs stāvs vai pacils, apmatots tāpat kā lapas. Stublājs galotnē beidzas ar lapu pušķi. Lapas olveidīgas (ga 2-7 cm, pl 1.5-3 cm), ar kātu, mala lielzobaina, gals smails. Ziedi pušķos lapu žāklēs apmēram no stublāja vidusdaļas. Lapas pie ziedu pušķa (dažreiz tās uzskata par seglapām, kas neatšķiras no stublāja lapām) manāmi garākas nekā ziedu pušķi. Zieda kauss zvanveida (ga 0.15-0.3 cm), blīvi apmatots, ar īsiem, plati trīsstūrainiem zobiņiem. Vainags violets, četrdaļīgs, apmatots, apmēram divreiz garāks nekā kauss. Putekšņlapas un auglenīca aptuveni vienāda garuma, nedaudz pārsniedz vainagu. Auglis - olveidīgs, gaišbrūns riekstiņš skaldauglī. Zied no jūnija beigām līdz oktobrim.
Izplatība:
Plaši izplatīta, mainīga izskata suga Eirāzijā un Ziemeļamerikā. Ieviesta daudzviet pasaulē ārpus pamatareāla. Sugas ietvaros nodala vairākas pasugas.
Latvijā bieži visā valstī.
Biotopi:
No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās dažādos biotopos: nezālienēs, ceļmalās, mēreni mitrās pļavās, grāvmalās un ūdenstilpju piekrastē.
Īpašas norādes:
Līdzīga dažām citām sugām, kas cēlušās krustošanās rezultātā (M. x gentilis L., M. x verticillata L.) un kam viena no mātessugām ir tīruma mētra. Atšķirībā no minētajām hibrīdsugām lauka mētrai putekšņlapas un auglenīca aptuveni vienāda garuma (nevis auglenīca manāmi garāka), putekšņlapas pārsniedz vainagu (nevis īsākas nekā vainags vai vainaga garumā), kauss ar īsiem, plati trīsstūrainiem zobiņiem, (nevis zobiņi smaili, gari, nevis dziļi šķelti, nevis ar izcilnām, sarkanīgām dzīslām).
Atšķirībā no ūdens mētras (M. aquatica) ziedu pušķi daudzi, lapu žāklēs (nevis viens blīvs galviņveida pušķis stublāja galotnē un dažreiz papildus 1-3 sīki pušķi zem tā lapu žāklēs).
Common. Solitarily specimens and groups in moderately wet meadows, on roadsides, in fields, and along water-bodies.
Часто. Единичные экземпляры и группы на умеренно влажных лугах, по обочинам дорог, на полях и вдоль водоемов.