podagras gārsa

Aegopodium podagraria L.

Aegopodium podagraria L. attēls

latviski: podagras gārsa

angliski: Ground-elder

vāciski: Giersch

zviedriski: kirskål

igauniski: harilik naat

lietuviski: paprastoji garšva

krieviski: сныть обыкновенная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Aegopodium podagraria L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 50-110 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis ložņājošs, mezglains. Augs bagātīgi vairojas ar pazemes dzinumiem. Stublājs stāvs, rievains, dobs, augšdaļā zaro, parasti kails. Augšējās lapas vienkārt, apakšējās divkārt trīsstarainas. Lapas apakšpuse apmatota. Plūksnas no iegarenām līdz olveidīgām (ga 3-8 cm, pl 1-2.5 cm), mala zāģzobaina, gals smails, kātiņš īss. Plūksnas bieži iešķeltas. Lapas kāts garš, apakšējām lapām vairākkārt pārsniedz lapas garumu, piestiprinājuma vietā stublājam makstveidīgi paplašināts. Augšējām lapām maksts labi izveidota. Ziedi blīvā čemurā no 20-25 stariem stublāja un sānzaru galā. Vīkala un vīkaliņa nav. Ziedkāts raupjš. Vainaglapas baltas, retāk iesārtas, olveidīgas, ar jomu. Auglis - brūns, iegareni olveidīgs dvīņsēklenis (ga ap 0.3 cm) ar gaišākām ribām un garām, atstāvošām irbuļa paliekām. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Viduseiropā sastopama suga, kas mūsdienās plaši ieviesusies Eirāzijā.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas vai audzes ļoti dažādos biotopos: no ēnainiem mežiem, gravām un krūmājiem līdz ceļmalām un auglīgām nezālienēm, īpaši ēku tuvumā. Suga, kam piemīt spēja strauji izplatīties, veģetatīvi vairojoties. Pamatareālā tās pamatbiotops ir auglīgi lapkoku meži, tomēr tā spēj sekmīgi iekļauties arī augu sabiedrībās nezālienēs.

Īpašas norādes:

No citām čemurziežu sugām Latvijā vislīdzīgākā smaržīgajai kārvelei (Chaerophyllum aromaticum), kam lapu plūksnojums un plūksnu forma būtiski neatšķiras. Atšķirama pēc kaila stublāja (nevis blīvi sarmataina un iesārta pie pamata), auglis iegareni olveidīgs (ne šauri eliptisks, ap 1 cm garš). Bez tam gārsai lapas nemēdz būt vairāk kā divkārtstarainas (ne trīskārtstarainas, kā tas ir kārvelei).

Common. Usually dense groups and growths. In a variety of habitats: from shady deciduous forests to fertile wastes.

Часто. Чаще всего плотные группы или сплошные заросли. Местообитания самые разные: от тенистых лиственных лесов до плодородных сорных мест.

Apskati citas sugas: