kailā pļavauzīte

Helictotrichon pratense (L.) Besser (syn. Avenula pratensis (L.) Dumort.)

Helictotrichon pratense (L.) Besser attēls
  • kailā pļavauzīte attēls
  • kailā pļavauzīte attēls

latviski: kailā pļavauzīte

angliski: meadow Oat-grass

vāciski: Echter Wiesenhafer

zviedriski: ängshavre

igauniski: arukaerand

lietuviski: pievinė poavižė

krieviski: овсец луговой

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Helictotrichon pratense (L.) Besser karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Veido blīvu ceru. Augs kails vai daži īsi matiņi ir tikai uz lapas maksts. Stiebrs stāvs, stīvs, parasti ar iesārtu nokrāsu. Lapas šauras (pl 0.1-0.4 cm), kailas, sausā laikā ierotījušās. Mēlīte nosmailota (ga 0.3-0.5 cm), šauro lapu dēļ parasti ir garāka nekā lapas platums. Ziedkopa - šaura, diezgan raupja (pataustīt!) skara (ga 8-20 cm). Ziedu skarā apakšējie zari pa 1 vai 2. Vārpiņas ass kaila, vārpiņas plēksnes smailas, nevienādas, ar violetu nokrāsu. Visas vārpiņas plēksnes ar 3 dzīslām, vārpiņā 4-5 ziedi. Ārējā zieda plēksne galā divzobaina, ar garu (ga līdz 2 cm), lauzītu akotu. Iekšējās zieda plēksnes šķautne skarbi skropstaina. Auglis - neliels (ga ap 0.5 cm) grauds ar garenrievu. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība:

Eiropas suga.

Latvijā nereti, bet nevienmērīgi, biežāka valsts rietumdaļā; austrumdaļā galvenokārt Daugavas ielejā. Valsts ZA daļu šķērso sugas vienlaidu areāla robeža.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas sausieņu pļavās. Raksturīga augu sabiedrībās sausieņu pļavās un siltās, kserotermās upju krastu un pauguru nogāzēs: Cl. Festuco-Brometea.

Īpašas norādes:

No līdzīgās pūkainās pļavauzītes (H. pubescens) vislabāk atšķirama pēc kailām lapām, blīva cera, diezgan raupjas ziedkopas (pataustīt!), arī stiebrs ir stīvāks. Nereti lapas ierotījušās. Diezgan līdzīga citām pļavu graudzālēm ar pagariem akotiem un skarveidīgu ziedkopu - augstajai dižauzai (Arrhenatherum elatius), zeltauzītēm (Trisetum spp.). Atšķirama pēc skaras violetas (ne dzeltenzaļas) nokrāsas, ko piešķir vārpiņas plēksnes, katrai vārpiņai ir 4-5 gari akoti (nevis 1 garš akots kā dižauzai), ziedkopa nav acīm redzami piramidāla kā dižauzai vai blīva un šaura kā zeltauzītēm.

Not rare. Unequally; more frequent in western districts. Groups in dry meadows and on hillsides.

Нередко, но неравномерно. Чаще в западной части. Группы на суходольных лугах и по склонам холмов.

Apskati citas sugas: