Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) tauriņziežu dzimtas puskrūms ar rievainu stublāju. Augs klāts ar matiņiem. Stublājs zaro, pacils vai gulošs, augs veido velēnveida grupas. Neziedošie dzinumi skraji, ziedošie blīvi aplapoti. Lapas sīkas (ga 0.5-1 cm), otrādi olveidīgas, apmatotas. Plātnes mala gluda, gals noapaļots vai ar tikko jaušamu jomu, pamats šauri ķīļveidīgs. Ziedi pa 1-2 īsā kātā lapas žāklē. Zieda vainags un kauss ar matiņiem. Kauss ļoti īss. Pieziedlapu nav. Vainags zeltaini dzeltens (ga ap 0.8 cm). Ziedu aplūkojot pretskatā, buras nav atliekušās. Auglis - saplacināta, apmatota, aiz katras sēklas ar iežmaugu pārdalīta pāksts (ga 1-3 cm), gatava brūna. Zied no maija līdz jūlijam.
Izplatība:
Eiropas suga.
Latvijā ļoti rets ievazāts augs, tālu ziemeļos no izplatības areāla.
Biotopi:
Dabiskās izplatības apvidos stepes un mežastepes suga sausās, atklātās vietās, akmeņainās nogāzēs un mežmalās. Latvijā zināma atradne dzelzceļa malā smilšainā vietā starp dzelzceļu un sausu priežu mežu. Veido blīvu, vairākus kvadrātmetrus lielu, noturīgu audzi. Ir arī norādes vecā XIX gadsimta literatūrā par atrašanu Kurzemē (Tukums).
Īpašas norādes:
Līdzīga biežāk sastopamajai krāsu irbulenei (G. tinctoria), tomēr viegli atšķirama pēc auga daļu apmatojuma (nevis augs kails) un lapas formas. Zieda buras nav (nevis ir) atliektas. Nav pieziedlapu (nevis ir).
Very rare. Casual. A dense group at the sandy pine forest edge close to railway. Also known from old literature in W Latvia.
Редчайший. Заносной. Образует плотную группу на песчаной опушке соснового леса у железной дороги. В старой литературе 19-го века упоминается одно местонахождение в западной Латвии.