burkāna visnaga

Visnaga daucoides P.Gaertn. (syn. Ammi visnaga (L.) Lam.)

Visnaga daucoides P.Gaertn. attēls

latviski: burkāna visnaga

angliski: Toothpick-plant

vāciski:

zviedriski: tandpetarsilja

igauniski: orgi-ammi

lietuviski: dantikrapštis amis

krieviski:

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Visnaga daucoides P.Gaertn. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs vai divgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-80 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils vai stāvs, bagātīgi zaro, kails. Apakšējās lapas vienkārt vai divkārt, augšējās divkārt līdz četrkārt plūksnainas lineārās plūksnās. Ziedi nelielos čemuros (pl 4-10 cm) daudzo zaru galā. Čemurā parasti 5-10 stari. Vīkala parasti nav. Vainaglapas baltas. Augļi - dvīņsēkleņi (ga 0.2-0.3 cm) eliptiski, nedaudz saspiesti, kaili, ar sevišķi izcilnām ribām. Zied jūlijā, augustā.

Izplatība:

Vidusjūras reģiona un Ziemeļāfrikas suga.

Latvijā ļoti rets ievazāts (adventīvs) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Pēc ļoti zarainā, kailā stublāja, daudzkārt lineārās plūksnās dalītām lapām un kailiem augļiem ar izcilnām ribām diezgan viegli no citiem iespējami līdzīgiem čemurziežiem atšķirama suga.

Very rare. Casual. Solitarily specimens on railways.

Редчайший. Заносной. Единичные экземпляры на железных дорогах.

Līdzīgās sugas

  • Bifora radians M.Bieb. (starainā bifora)

    XX gs. pirmajā pusē uz dzelzceļa Rīgā vienreiz konstatēta starainā bifora (Bifora radians M.Bieb.). Pamatareālā tā aug sausās, akmeņainās nogāzēs stepē un skrajos krūmājos Eiropas dienviddaļā (savrupām punktveida atradnēm sasniedzot Viduseiropu) un DR Āzijā. Ārēji tā nedaudz līdzīga citai tikpat retai, ievazātai sugai - burkāna visnagai (Visnaga daucoides). Bifora ir viengadīga, neliela (ga 15-45 cm), ar kailu, zarainu stublāju. Lapas daudzkārt plūksnainas lineārās plūksnās. Apakšējo lapu plūksnas platākas. Apakšējās lapas ar kātu, augšējās sēdošas, garmakstainas. Čemurā 4-8 īsi stari. Vīkala nav. Vīkaliņa lapas īlenveidīgas, 2 vai 3. Vainags balts, čemuriņa ārējā malā vainaglapas lielākas. Auglis - dvīņsēklenis - ieapaļš, tā virsma nelīdzena, irbuļa paliekas garas, atliekušās. Zied jūnijā un jūlijā. Meklējama nezālienēs un gar dzelzceļiem.

Apskati citas sugas: