meža dedestiņa

Lathyrus sylvestris L.

Lathyrus sylvestris L. attēls
  • meža dedestiņa attēls
  • meža dedestiņa attēls

latviski: meža dedestiņa

angliski: narrow-leaved Everlasting-pea

vāciski: Wald-Platterbse

zviedriski: backvial

igauniski: mets-seahernes

lietuviski: miškinis pelėžirnis

krieviski: чина лесная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Lathyrus sylvestris L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 60-200 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs gulošs vai kāpelējošs, trausls, tāpat kā lapas kāts ar platu spārnu. Lapiņas 2, pa pārim kopā, lancetiskas vai lineāri lancetiskas (ga 5-12 cm, pl 0.3-2 cm), mala gluda, gals smails, lapa beidzas ar zarainu vītni. Pie lapas pamata ir sīkas, īlenveidīgas pielapes. Ziedi skrajā ķekarā pa 5-10, purpursārti ar zaļganām dzīslām vai no ārpuses ar zaļganu nokrāsu, diezgan lieli (ga ap 1.5 cm). Kauss plati zvanveidīgs. Salīdzinājumā ar citām vainaga daļām karogs ļoti plats, jomains. Auglis - gatavības laikā dzeltenpelēka, kaila pāksts (ga 5-8 cm). Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga.

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:

Blīvās un skrajās grupās aug sausos, skrajos mežos, izcirtumos, ceļmalās un upju krastu nogāzēs.

Īpašas norādes:

No citām dedestiņām diezgan viegli atšķirama pēc divām pazīmēm: stublāja un lapas kāta platā spārna (nevis šaura spārna vai bez spārna); lapiņas 2, pa pārim kopā, lancetiskas vai lineāri lancetiskas (nevis lapiņas 4 vai 6, vai vairāk, lapiņu forma nekad nav iegarena, olveidīga vai eliptiska). Salīdzinājumā ar pļavas (L. pratensis) un bumbuļu (L. tuberosus) dedestiņas divlapiņu salikto lapu lapiņas ir daudzkārt garākas, uzreiz atšķiramas.

Not rare. Groups in dry, scarce woodlands and clearings, on the slopes of riverbanks and roadsides.

Нередко. Группы в сухих, изреженных лесах и вырубках, а также по обочинам дорог и береговым склонам рек.

Līdzīgās sugas

  • Lathyrus hirsutus L. (skarbā dedestiņa)

    Skarbā dedestiņa (Lathyrus hirsutus L.), kas savvaļā aug krūmājos, mežmalās un mežu pļavās, arī kalnu nogāzēs Rietumeiropā, konstatēta uz dzelzceļa Rīgā XX gs. otrajā pusē. Maz līdzīga citām Latvijā sastopamajām dedestiņām. Skarbā dedestiņa ir viengadīgs, vidēja lieluma (ga 20-50 cm) lakstaugs ar ļoganu, kāpelējošu, kailu vai tikai mazliet apmatotu, spārnainu, ļoti zarainu stublāju. Lapas kāts šauri spārnveidīgs, pie pamata pusšķēpveidīgas pielapes (ga ap 1 cm). Lapas galā ļoti spēcīga, gara, žuburaina vītne. Lapas sastāv no 1 pāra lancetisku lapiņu (ga 3-7 cm, pl 0.5-1.3 cm). Ziedneši lapu žāklēs gari, šķautņaini, apmēram divreiz pārsniedz lapas garumu. Ziedneša galā ziedu maz (parasti 2-4), ziedi nelieli (ga 0.9-1.3 cm), horizontāli atstāv no ķekara ass vai nolīkst. Kauss zvanveidīgs, zobiņi vienādi, plati lancetiski. Vainags zili violets, karogs parasti spilgtāks, aveņsarkans. Karoga plātnīte ovāla, mala mazliet cirtaina, karogs manāmi lielāks nekā buras un laiviņa. Auglis - lineāri lancetiska (ga 2-3.5 cm, pl 0.3-0.7 cm), stateniski apmatota pāksts. Matiņi uz pāksts virsmas atrodas uz sīkiem pauguriņiem. Gatavības laikā pāksts tumšbrūna, matiņi nokrīt, bet ir labi jūtama raupja pāksts virsma, ko rada sīkie pauguriņi. Sēklas tumšbrūnas, raupjas. Zied jūnijā, jūlijā. Meklējama nezālienēs un gar dzelzceļiem. No citām dedestiņām viegli atšķirama pēc lapām ar vienu šauru lapiņu pāri, gariem ziednešiem ar nedaudziem zili violetiem (karogs aveņsarkans) ziediem un pāksts īpatnējās virsmas.

Apskati citas sugas: