jūrmalas kamieļzāle

Corispermum intermedium Schweigg.

Corispermum intermedium Schweigg. attēls
  • jūrmalas kamieļzāle attēls
  • jūrmalas kamieļzāle attēls

latviski: jūrmalas kamieļzāle

angliski:

vāciski: Mittlerer Wanzensame

zviedriski:

igauniski:

lietuviski: plikažiedis drugialaišis

krieviski: верблюдка средняя

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Corispermum intermedium Schweigg. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels (ga 10-30 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Stublājs zaro, stāvs vai pacils, zari ar zvaigžņmatiņiem. Augs pelēkzaļš. Lapas lineāras vai lancetiskas (ga 1.5-2.5 cm, pl 0.15-0.4 cm), sēdošas. Plātnes mala gluda, gals smails, lapas slīpi augšupvērstas un lokveidīgi atstāv no stublāja vai zariem. Ziedi pa vienam lapu žāklēs. Apziedņa nav vai tas reducēts. Auglis ovāls (ga 0.35-0.5 cm, pl 0.3-0.4 cm), ar platu, biezu spārnu, kā platums ir trešdaļa vai ceturtdaļa no augļa platuma. Augļiem nogatavojoties, augs kļūst dzeltenzaļš. Zied jūlija beigās un augustā.

Izplatība:

Šaura areāla suga Baltijas reģiona dienvidaustrumos.

Latvijā retumis, galvenokārt Baltijas jūras un Rīgas līča tuvumā, ļoti reti Daugavas ielejā. Pārējā teritorijā tikpat kā nav konstatēta.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas vietās ar skraju veģetāciju: piejūras smiltājos un kāpās, sausās nezālienēs jūras tuvumā, Daugavas ielejā arī smilšainās upes sērēs un krastos.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām kamieļzālēm. Atšķirama pēc tā, ka apziedņa nav vai tas reducēts (citām kamieļzālēm Latvijā apziednis normāli attīstīts, atskaitot salcietīgo kamieļzāli (C. algidum)*). No salcietīgās kamieļzāles atšķirama pēc bieza, plata (ne šaura, plēvjaina) augļa spārna, kā arī 0.15-0.4 cm (ne 0.05-0.15 cm) platām lapām, augļiem nogatavojoties, augs kļūst dzeltenzaļš (ne sarkanīgs).


(*)Skatīt piezīmi pie salcietīgās kamieļzāles.

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.

Rather rare. Unequally, mostly and sporadically along the coastline. Solitarily specimens and small groups in dunes, sands and dry wastes at the sea.

Изредка. Неравномерно: преимущественно и спорадически по морскому побережью. Единичные экземпляры и небольшие группы в дюнах, на приморских песках и в сухих сорных местах у моря.

Apskati citas sugas: