pavasara ūdenīte

Callitriche verna L. (syn. C. palustris L.)

Callitriche verna L. attēls

latviski: pavasara ūdenīte

angliski:

vāciski: Sumpf-Wasserstern

zviedriski: smålånke

igauniski: soo-vesitäht

lietuviski: pavasarinė praujenė

krieviski: болотник болотный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Callitriche verna L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, sīks vai neliels (ga 5-35 cm) ūdenīšu dzimtas lakstaugs. Mainīga izskata ūdensaugs ar peldošu un zarainu stublāju. Ir lineāras iegrimušās lapas un lāpstveidīgas peldošas lapas. Mitrās, izžūstošās vietās sastopama sauszemes forma ar visām lineārām līdz lāpstveidīgām lapām. Lapas uz stublāja pretējas, peldošās ļoti tuvu kopā, veido rozetveidīgu lapu pušķi no apmēram 10 lapām. Vīrišķie un sievišķie ziedi bez apziedņa, vīrišķie sastāv no 1 putekšņlapas, sievišķie - no 1 auglenīcas ar 2 drīksnām. Abiem ir sirpjveidīgas pieziedlapas. Nekļūdīgai noteikšanai nepieciešams auglis. Auglis (ga 1 mm) olveidīgs, pie pamata mazliet šaurāks, bez spārna, drīksnas ātri nokrīt. Zied no maija līdz oktobrim.

Izplatība:

Plaši teritorijā pola tuvumā sastopama suga.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Veido nelielas līdz blīvas audzes ūdenstilpju piekrastē, peļķēs, grāvjos, karjeru uzpludinājumos, pārpurvotu mežu applūdušos reljefa pazeminājumos. Raksturīga suga ūdensaugu sabiedrībās seklos saldūdeņos: Cl. Potamogetonetea, All. Hottonion.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām ūdenītēm ar iegrimušām un peldošām lapām. Peldošās lapas nav olveidīgas. Auglis bez spārna un drīksnas paliekām pie augļa.

Rather common. Small to dense groups in various shallow waters: ditches, pools and flooded cavities in forests.

Довольно часто. Небольшие до плотные группы на мелководье разных водоемов, в канавах и лужах, а также в затопленных понижениях болотистых лесов.

Apskati citas sugas: