Ferlota vībotne

Artemisia verlotiorum Lamotte

Artemisia verlotiorum Lamotte attēls
  • Ferlota vībotne attēls
  • Ferlota vībotne attēls

latviski: Ferlota vībotne

angliski: Chinese Mugwort

vāciski: Verlot-Beifuß

zviedriski: kinesisk gråbo

igauniski:

lietuviski:

krieviski:

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Artemisia verlotiorum Lamotte karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 80-150 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, parasti zaļš, vēlā rudenī nedaudz iesārts, skraji apmatots un zaro. Veido pārziemojošus rozetveida dzinumus. Augam piemīt patīkama smarža. Aplapojums blīvs. Lapas (ga līdz 15 cm) uz stublāja un zariem pamīšus, sēdošas, divkārt vai trīskārt plūksnaini dalītas lineārās (retāk: šauri lancetiskās) plūksnās ar gludu malu. Lapu plūksnas ir acīm redzami slaidas un šauras. Lapas virspuse kaila, nereti spīdīga, apakšpuse gandrīz kaila vai skraji apmatota. Ziedu kurvīši sīki (pl 0.2-0.4 cm), tie irdenās skarās zaru galos. Latvijas klimatiskajos apstākļos zied reti un ļoti vēlu. Vīkallapas klātas ar matiņiem. Stobrziedi pelēcīgi brūni. Kausmatiņu nav. Auglis (sēklenis) Latvijas klimatiskajos apstākļos parasti nenogatavojas. Zied septembra beigās un oktobrī.

Daži autori uzskata, ka Latvijā sastopamais taksons vairāk atbilst Artemisia umbrosa (Besser) Pamp., kas arī ir dienvidaustrumu-austrumu Āzijas suga un morfoloģiski ir ļoti tuva Artemisia verlotiorum. Atšķirības ir ļoti mazas. A. verlotiorum raksturīga kaila, mazliet spīdīga lapas virspuse, reti jaunībā maz apmatota. Vīkallapas no kailām līdz mēreni apmatotām. Pie stublāja lapu pamata austiņas ar 1-3 plūksnu pāriem. Savukārt A. umbrosa raksturīga blāvāka, pelēkzaļa lapas virspuse, vismaz jaunībā skraji apmatota. Vīkallapas diezgan blīvi apmatotas. Pie stublāja lapu pamata austiņu nav vai tās ir mazas, ar 1-2 plūksnu pāriem.

Tomēr Latvijā (Daugavpilī, preču stacijas apkaimē un pie Mežciema) sastopamie eksemplāri šādā pazīmju interpretācijā vairāk atbilst A. verlotiorum vai arī ir konstatējamas dažādas pazīmju variācijas. Sugas lielo mainīgumu raksturo nevienprātība autoru vidū, Baltijā nodalot vairākus ļoti tuvus taksonus, kas tiek aplūkoti kā patstāvīgas sugas: A. verlotiorum auct. p.max.p. = A. dubia Wall. (syn. A. umbrosa); A. verlotiorum auct. p.min.p. = A. argyi H.Lév. et Vaniot, kas plašā nozīmē var tikt aplūkotas A. verlotiorum sastāvā.

Izplatība:

Dienvidaustrumu-austrumu Āzijas suga. Eiropā ievazāts (adventīvs) augs.

Latvijā ļoti rets adventīvs augs.

Biotopi:

Nelielas grupas gar dzelzceļiem. Lai gan augs Latvijā sēklas nenogatavina, tomēr dažviet (Daugavpilī) spēj veidot ilggadīgi noturīgas audzes.

Īpašas norādes:

Diezgan līdzīga bieži sastopamajai parastajai vībotnei (A. vulgaris). Atšķirama pēc patīkamas (nevis nepatīkamas) smaržas, veido pārziemojošus dzinumus ar lapu rozetēm (parastajai vībotnei tādu nav), plūksnas šaurākas, slaidākas un ar gludu malu (nevis salīdzinoši strupākas, ar attāli zobainu malu), augam vasarā parasti zaļa (nevis sarkanbrūna) stublāja nokrāsa.

Very rare. Casual. Groups along railways.

Редчайший. Заносной. Группы вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: