agrā aira

Aira praecox L.

Aira praecox L. attēls

latviski: agrā aira

angliski: early Hair-grass

vāciski: Frühe Haferschmiele

zviedriski: vårtåtel

igauniski:

lietuviski: ankstyvoji smilgenė

krieviski: аира ранняя

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Aira praecox L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks (ga 5-15 cm), graudzāļu dzimtas lakstaugs. Cers neliels, skrajš. Stiebrs stāvs, pie pamata pacils, kails. Lapas visā stiebra garumā, tomēr blīvāk pie pamata. Lapas sarveidīgas (pl līdz 0.2 cm), mēlītes garums 0.2-0.3 cm. Skara šaura un blīva (ga 1-3 cm), atgādina vārpu. Vārpiņas gaišzaļas, graudu gatavības laikā bāli dzeltenbrūnas. Vārpiņā 2 divdzimumu ziedi. Vārpiņas parasti mazliet garākas nekā kātiņš. Vārpiņas plēksnes nedaudz garākas nekā vārpiņa pati, smailas, uz šķautnes ar dzelonīšiem. Ārējā zieda plēksne ar 2 smailiem zobiņiem. Akots sākas plēksnes apakšdaļā, lauzīts (ga 0.3-0.4 cm). Auglis - sīks grauds. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība:

Eiropas rietumu un vidusdaļā izplatīta suga.

Latvijā ļoti reti, tikai valsts galējos dienvidrietumos. Suga atrodas ziemeļaustrumos no vienlaidu izplatības apvidus. XX gs. beigās konstatēta uz ziemeļiem no Liepājas. Ir arī senas literatūras norādes par atrašanu Grobiņas apkaimē. Citas tuvākās atradnes Lietuvā, Palangā. Sīko izmēru dēļ grūti pamanāma suga, ļoti iespējama arī piejūras posmā no Liepājas līdz valsts robežai ar Lietuvu.

Biotopi:

Veido grupas smilšainās vietās, Baltijas reģionā visbiežāk smilšainās pļavās jūras tuvumā un skraji ar priedi apaugušās starpkāpu ieplakās un sausos piejūras mežos ar skraju veģetācijas segumu.

Īpašas norādes:

Nav.

Very rare. In SSW Latvia only. Solitarily specimens and small groups in sandy places.

Редчайший. Только в ЮЮЗ части. Единичные экземпляры и небольшие группы в песчаных местах.

Apskati citas sugas: