pļavas ķimene

Carum carvi L.

Carum carvi L. attēls

latviski: pļavas ķimene

angliski: Caraway

vāciski: Wiesen-Kümmel

zviedriski: kummin

igauniski: harilik köömen

lietuviski: paprastasis kmynas

krieviski: тмин обыкновенный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Carum carvi L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs, neliels vai vidējs (ga 20-80 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs kails, rievains, bagātīgi zaro, blīvāk aplapots apakšdaļā. Lapas daudzkārt plūksnainas. Apakšējās lapas kātainas, ar maksti, augšējās gandrīz sēdošas. Plūksnas sīkas, lineāras vai lancetiskas. Ziedu čemuri zaru galos, čemurā 8-15 stari. Vīkala un vīkaliņa nav. Vainaglapas baltas vai iesārtas (ga 0.15-0.2 cm). Auglis - eliptisks dvīņsēklenis (ga 0.2-0.4 cm) ar pavedienveidīgām ribām; tas viegli atdalāms no augļneša. Saberzējot sēklas, jūtama raksturīgā ķimeņu smarža. Zied no maija līdz jūlijam.

Izplatība:

Plaši Eiropā un daudzviet Āzijā sastopama suga. Kultivēšanas dēļ plaši izplatījusies ārpus pamatareāla.

Latvijā bieži visā valstī. Kultivē dārzos.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās pļavās (pamatbiotops), aug arī mežmalās, krūmājos, nezālienēs un ceļmalās.

Īpašas norādes:

Pārtikas garšaugs. Līdzīga ķimeņlapu selīnei (Selinum carvifolia). Atšķirama pēc trīs pamatpazīmēm: nav vīkaliņa (selīnei vīkaliņa lapu daudz), stublājs rievains, bagātīgi zaro un nav masīvs (nevis dziļi rievains, masīvs, maz zaro) un, saberzējot sēklas, raksturīgās ķimeņu smaržas un garšas.

Common. From solitarily specimens to dense groups mostly in meadows, also at the forest edges, in shrubs and on roadsides.

Часто. От единичных экземпляров до плотными группами преимущественно на лугах, а также по лесным опушкам, в кустарниках и по обочинам дорог.

Apskati citas sugas: