Apraksts:
Viengadīgs vai divgadīgs, liels (ga 50-150 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs ļogans, zarains, kāpelējošs vai gulošs, viss augs klāts ar gariem matiņiem. Dažreiz apmatojums ir tik blīvs, ka augam piešķir pelēcīgu nokrāsu. Lapas pāra plūksnaini saliktas no 5-10 pāriem lineāri lancetisku (ga 1.2-3 cm, pl 0.2-0.5 cm) lapiņu. Lapiņas mala gluda, gals strups. Lapa galā beidzas ar daudzžuburainu vītni. Pielapes sīkas, bultveida. Ziedi lapas žāklē garā, vienpusējā, nereti sirpjveidā izliektā ķekarā (ga 6-12 cm) ar 15-30 ziediem. Ķekars aptuveni lapas garumā, kā žāklē tas atrodas. Kauss slīps, ar nevienādiem zobiņiem: apakšējie zobiņi ļoti gari, sarveidīgi, manāmi garāki nekā kausa augšējie zobiņi. Vainags tumši violets (ga 1.2-2 cm), divreiz vai trīsreiz garāks nekā kauss. Karoga plātnīte apmēram divreiz īsāka nekā nadziņš. Buras un laiviņa gaišāka. Auglis - kaila, iegarena (ga 2.5-4 cm), brūna pāksts. Zied no jūnija beigām līdz augustam.
Izplatība:
Plaši dienvidu un rietumu Eiropā un Rietumāzijā sastopama suga. Tomēr daudzviet to attiecina pie izzūdošām sējumu nezālēm.
Latvijā retumis, pārsvarā DA daļā, izzūdoša sējumu nezāle.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas labības laukos, sētos zālājos un sausās atmatās.
Īpašas norādes:
Līdzīgs dažiem citiem vīķiem: vanagu (V. cracca), Kasūbijas (V. cassubica) un smalklapu vīķim (V. tenuifolia). Atšķirams pēc atsevišķo auga daļu - stublāja, lapu, ziedneša - apmatojuma ar blīviem, gariem un atstāvošiem matiņiem (nevis ar īsiem, skrajiem un piegulošiem matiņiem, nevis augs kails), ziedi lieli, tumšvioleti, to skaits ķekarā nav mazāks par 15. Ziedu ķekars nav manāmi garāks nekā lapa, kā žāklē tas atrodas. Kauss slīps, ar nevienādiem zobiņiem: apakšējie zobiņi ļoti gari, īlenveida (citām sugām šādas kausa pazīmes nav).
Rather rare, mostly south-eastern part. Declining species. Solitarily specimens and small groups in crop fields, on roadsides. Another close species Vicia varia (Vicia villosa ssp. varia) is very rare and casual. A big group in a sandy place at the railway is known in central Latvia.
Изредка, преимущественно юго-восточная часть. Сужает распространение. Единичные экземпляры и небольшие группы в зерновых посевах и по обочинам дорог. Другой близкий вид Vicia varia (Vicia villosa ssp. varia) редчайший заносной. Известна большая группа в песчаном месте у железной дороги в центральной Латвии.