Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 20-100 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Stiebri stāvi vai, retāk, pacili. Veido blīvu, pat cinim līdzīgu, velēnu ar iepriekšējā gada lapu paliekām pie pamata, krāsa tumšzaļa, lapas nedaudz spīdīgas, gals gari nosmailots, kapucveidīgs. Maksts bez plati spārnainas šķautnes. Lapas mēlīte strupa (ga 0.1-0.2 cm), dažreiz skropstaina. Lapu platums līdz 1.5 cm. Ziedu skara plaša (ga 15-30 cm), zari horizontāli, gari. Skaras zari nav acīm redzami nokareni, vārpiņas jau no zara pamata (nevis tikai galā). Ziedu skara kopumā atstāj diezgan blīvas ziedkopas iespaidu. Vārpiņas lielas (ga 0.7-0.9 cm). Vārpiņas plēksnes ar šķautni. Ārējā zieda plēksne kaila un gluda, akota nav. Kalluss kails. Auglis - gluds grauds. Zied no jūnija beigām līdz augustam.
Izplatība:
Šeksa skarenes pamatareāls ir Eiropas centrālā un dienvidu daļa; t.i. teritorija uz DDR no Latvijas. Ziemeļeiropā tā ir ieviesta, pārsvarā vecos parkos un to apkaimē.
Latvijā ļoti reti vecos parkos.
Biotopi:
Pamatareālā atsevišķi eksemplāri un grupas platlapju mežos un mežmalās. Latvijā aug lapkoku parkos un to laucēs.
Īpašas norādes:
Ļoti līdzīga skrajziedu skarenei (P. remota), kam arī ir platas lapas. Pēc platajām lapām no citām skarenēm abas sugas atšķiramas diezgan viegli. No skrajziedu skarenes atšķirama pēc blīvāka cera, lapas gals gari nosmailots, kapucveidīgs, lapas salīdzinoši platākas, ziedkopa blīvāka, vārpiņas skaras zarā jau no pamata (nevis acīm redzami tikai zara galā).
Introduced; non-native species. Very rare in old parks only.
Интродуцированный вид. Очень редко только в старых парках.