Apraksts:
Viengadīgs, neliels (ga 10-25 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils, zaro, parasti izpleties. Lapas trīslapiņu saliktas no otrādi olveidīgām (ga 0.5-1.3 cm, pl 0.4-0.7 cm) lapiņām ar 6-10 sāndzīslu pāriem. Vidējā lapiņa ar kātu. Lapiņu gals strups vai ar jomu. Pie lapas pamata ir pusolveida pielapes, kas daļēji saaugušas ar kātu un apakšdaļā platākas. Ziedi ieapaļā galviņā (ga 1-1.5 cm). Ziedkopas kāts garš (līdz 3 cm). Kauss zvanveidīgs, kails. Vainags dzeltens (ga 0.4-0.6 cm), pēc noziedēšanas blāvi dzeltenbrūns, plēvjains un mazliet uzpūsts. Auglis - olveidīga pākstīte. Zied no jūnija līdz septembrim.
Izplatība:
Plaši sastopama suga Eirāzijā un Ziemeļāfrikā.
Latvijā reti, tikai valsts rietumu daļā. Suga Latvijā sasniedz izplatības ZAA robežu.
Biotopi:
Skrajas grupas sausās pļavās un atmatās, mežmalās un upju krastu nogāzēs.
Īpašas norādes:
Ļoti līdzīgs zeltainajam āboliņam (T. aureum), kas daudz biežāk sastopams visā valsts teritorijā. Atšķirams pēc ļoganāka, pacila (nevis pastīva, stāva) stublāja, sīkākām un ieapaļām (nevis iegarenām) ziedu galviņām, mazāka (ne vairāk kā 10) sāndzīslu skaita lapiņā. Pielapes pusolveidīgas, pie pamata platākas (nevis lineāri lancetiskas). Būtiskākā atšķirības pazīme ir lapas vidējās lapiņas kātiņš (zeltainajam āboliņam lapā visas lapiņas sēdošas).
No sīkā āboliņa (T. dubium) atšķirams pēc masīvāka stublāja, ziedi galviņā nav stāvi.
Ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.
Rare. Only western part. Sparse groups in dry meadows, on fallow-lands, at the forest edges and on the slopes of riverbanks.
Редко. Только в западной части. Изреженные группы на лугах, залежах и лесных опушках, а также по береговым склонам рек.