bruņu ķiverene

Scutellaria galericulata L.

Scutellaria galericulata L. attēls
  • bruņu ķiverene attēls
  • bruņu ķiverene attēls

latviski: bruņu ķiverene

angliski: Skullcap

vāciski: Gemeines Helmkraut

zviedriski: frossört

igauniski: harilik tihashein

lietuviski: pelkinė kalpokė

krieviski: шлемник обыкновенный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Scutellaria galericulata L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai diezgan liels (ga 15-80 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pacils, parasti zarains, kails (augšdaļā dažreiz apmatots). Lapas uz stublāja pretējas, ar ļoti īsu kātu, iegarenas vai lancetiskas (ga 2-7 cm, pl 0.5-2 cm). Plātnes mala attāli sekli zobaina, gals smails, pamats sekli sirdsveidīgs. Ziedi pa 1 augšējo lapu žāklēs, noliekti uz vienu pusi (tā kā lapas uz stublāja pretējas, pie katra lapu pāra ir 2 ziedi). Ziedi no stublāja atstāv horizontāli. Kauss ļoti īss (ga ap 0.4 cm), zvanveidīgi paplašināts, uz augšlūpas ar izcilni. Vainags divlūpains, saaudzis, zils līdz violeti zils, ar garu stobriņu. Uz apakšlūpas punktu zīmējums. Auglis - kārpains, dzeltenīgs riekstiņš skaldauglī. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eirāzijā un Ziemeļamerikā mērenā un aukstā klimata joslā izplatīta suga.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un skrajas grupas mitros ūdenstilpju krastos, purvos, pārmitros mežos un pļavās, kā arī aizaugošos grāvjos. Raksturīga suga augu sabiedrībās pārpurvotās vai applūstošās ūdenstilpju krastmalās: Cl. Phragmitetea, All. Magnocaricion.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga šķēplapu ķiverenei (S. hastifolia). Atšķirama pēc ziediem lapu žāklēs (nevis galotnes ķekarā), ziedi no stublāja atstāv horizontāli (nevis slīpi augšupvērsti), lapas pamats sekli sirdsveidīgs (nevis šķēpveidīgs).

Common. Solitarily specimens and scattered groups in wet, paludified habitats at water-bodies, in ditches, meadows, mires and forests.

Часто. Единичные экземпляры и изреженные группы на влажных, заболоченных местообитаниях у водоемов, в канавах и лесах, на лугах и болотах.

Apskati citas sugas: