ļaunā gundega

Ranunculus sceleratus L.

Ranunculus sceleratus L. attēls
  • ļaunā gundega attēls
  • ļaunā gundega attēls

latviski: ļaunā gundega

angliski: celery-leaved Buttercup

vāciski: Gift-Hahnenfuß

zviedriski: tiggarranunkel

igauniski: mürktulikas

lietuviski: nuodingasis vėdrynas

krieviski: лютик ядовитый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Ranunculus sceleratus L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs vai divgadīgs, vidēja lieluma (ga 10-60 cm) gundegu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, masīvs, dobs, zarains, parasti kails. Lapas staraini šķeltas vai dalītas (ga 2-4 cm, pl līdz 5 cm), mazliet sukulentas, plūksnu forma variē no lineāras līdz olveidīgai. Plūksnas mala zobaina vai gluda. Atkarībā no augšanas vietas izskats var būt visai dažāds. Ūdenī augošiem eksemplāriem piezemes lapas garos kātos, plātne sekli daivaina vai šķelta, guloša uz ūdens virsmas. Ziedi zaru galos, bāli dzelteni (ga ap 0.5 cm), kauslapas atliekušās. Sugai raksturīgs cilindrisks, iegarens (ga līdz 1 cm) riekstiņu kopauglis ar daudziem (parasti 60-100) sīkiem (ga 0.1-0.15 cm) riekstiņiem ar īsu knābīti. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Plaši Eirāzijā un Ziemeļamerikā. Mainīga izskata augs, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas mitros pļavu pazeminājumos, jūras piekrastē, dīķos, peļķēs, vecupēs un slapjās nezālienēs. Raksturīga suga viengadīgo augu sabiedrībās pārmitrā jūras piekrastē: Cl. Asteretea tripolii, All. Saginion maritimae.

Īpašas norādes:

No citām gundegām viegli atšķirama pēc masīvā, dobā stublāja, šķeltām vai dalītām, mazliet sukulentām, lapām, kā arī visraksturīgākās pazīmes: cilindriska (nevis ovāla vai apaļa) riekstiņu kopaugļa ar daudziem sīkiem riekstiņiem. Stublājs nekad nav pacils vai gulošs, nekad nav stīgu.

Rather common. Solitarily specimens and small groups in various wetlands, including the sea coastline.

Довольно часто. Единичные экземпляры и небольшие группы в разных мокрых местообитаниях, в том числе по морскому побережью.

Apskati citas sugas: