plašā gundega

Ranunculus reptans L.

Ranunculus reptans L. attēls

latviski: plašā gundega

angliski: creeping Spearwort

vāciski: Ufer-Hahnenfuß

zviedriski: strandranunkel

igauniski: kaartulikas

lietuviski: rėpliojantysis vėdrynas

krieviski: лютик распростертый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Ranunculus reptans L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, zems (ga ap 5 cm) gundegu dzimtas lakstaugs ar gulošu, garu un tievu, gandrīz pavedienveida, ložņājošu stublāju, kas mezglos sakņojas. Stublāja posmi lokveidīgi, stublājs kails. Lapas lineāras (ga 2-3 cm, pl 0.2-0.3 cm), ar gludu malu, ķīļveidīgu pamatu (pāreja kātā nemanāma) un strupu vai īsi smailu galu. Ziedi nelieli (Ø ap 0.5-1 cm), vainaglapas dzeltenas, cita no citas attālu, apmēram divreiz garākas nekā kauslapas. Auglis - riekstiņu kopauglis, kas sastāv no sīkiem, kailiem riekstiņiem ar līku knābīti. Zied jūlijā un augustā. Latvijā salīdzinoši biežāk sastopama neziedošā forma, kas vairojas veģetatīvi un aug ūdenī līdz 2 metru dziļumam.

Izplatība:

Eirāzijā un Ziemeļamerikā sastopama suga.

Latvijā retumis visā teritorijā.

Biotopi:

Blīvās, dažāda lieluma audzēs upju un ezeru mitros, smilšainos krastos un piekrastē līdz aptuveni 2 metru dziļumam. Veido 2 formas: ziedošu sauszemes un neziedošu zemūdens formu.

Īpašas norādes:

Līdzīga rāvas gundegai (R. flammula), zemūdens forma - vienzieda krastenei (Littorella uniflora). No vienzieda krastenes (abām sugām tā ir neziedoša zemūdens forma) atšķirama pēc ložņājoša stublāja ar lokveida posmiem (krastenei ložņājoša stublāja nav, veģetatīvie posmi taisni). Atšķirībā no rāvas gundegas posmi lokveida (nevis taisni), ziedi sīkāki, lapas tikai lineāras (nevis pie pamata arī dažas eliptiskas vai lancetiskas garkātainas lapas).

Rather rare. Occurs in two forms: terrestrial and aquatic. Groups on sandy floodplains of rivers and lakes and the bottom of shallow part up to 2 m depth.

Изредка. Представлен прибрежной и водной формой. Группы на песчаной пойме рек и озер и на песчаном дне в мелководье до глубины 2 метров.

Apskati citas sugas: