nesmaržīgā suņkumelīte

Matricaria perforata Mérat (syn. Tripleurospermum inodorum (L.) Sch.Bip.; T. perforatum (Mérat) M.Laínz)

Matricaria perforata Mérat attēls

latviski: nesmaržīgā suņkumelīte

angliski: scentless Mayweed

vāciski: Geruchlose Kamille

zviedriski: baldersbrå

igauniski: harilik kesalill

lietuviski: bekvapis šunramunis

krieviski: трехреберник непахучий

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Matricaria perforata Mérat karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidēja lieluma (ga 20-60 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails, zaro. Lapas (ga 3-8 cm) uz stublāja pamīšus, kailas, daudzkārt plūksnainas lineārās (pl 0.05 cm) plūksnās. Ziedu kurvīši (pl 1.5-4 cm) pa vienam daudzo zaru galos. Vīkallapas vairākās rindās, dažāda garuma. Vīkallapas apmale gaiša, blāvi dzeltenbrūna, mazliet plēvjaina, gals strups. Kurvīša ārmalā ir balti mēlziedi, centrā - dzelteni stobrziedi. Auglis - strups sēklenis. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Izplatība:

Plaši Eiropas austrumu, rietumu un ziemeļu daļā, kā arī rietumu un austrumu Āzijā un Ziemeļamerikā sastopama suga. Kā nezāle ieviesusies ārpus pamatareāla.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas vai audzes tīrumos, dārzos, sētos zālājos, ceļmalās, karjeros, jūrmalas sanešu joslās un dažādās nezālienēs. Raksturīga suga viengadīgo augu sabiedrībās ar slāpekli bagātās pludmalēs (Cl. Cakiletea maritimae) un augu sabiedrībās kultivētos tīrumos: Cl. Stellarietea mediae, O. Secali-Violetalia arvensis.

Īpašas norādes:

Vislīdzīgākā jūras piekrastē iespējamajai jūrmalas suņkumelītei (M. maritima). Droši atšķirama tikai pēc vīkallapām: dažāda garuma, ar blāvi dzeltenbrūnu apmali (nevis daudzmaz vienāda garuma, ar brūni plēvjainu apmali). Parasti ir arī lielāka, ar slaidākām un šaurākām lapu plūksnām. No citiem kurvjziežiem līdzīga lauka ilzītei (Anthemis arvensis). Atšķirama pēc ziedgultnes bez (nevis ar) plēkšņlapiņām, stublājs un lapas pataustot mīksti (nevis stīvi). Arī lapu plūksnas salīdzinoši šaurākas un garākas. Līdzīga arī Latvijā ļoti retām, ievazātām ilzītēm - suņu (A. cotula) un Krievijas (A. ruthenica) -, kam tāpat ziedgultnē ir plēkšņlapiņas; suņu ilzītei turklāt raksturīga specifiska, nepatīkama smaka.

Very common. Solitarily specimens, groups and growths in gardens, fields, on roadsides and in various wasty places.

Повсеместно. Единичные экземпляры, группы и заросли в огородах, на полях, по обочинам дорог и в разных сорных местах.

Apskati citas sugas: