gaiļbiksīte

Primula veris L.

Primula veris L. attēls
 • gaiļbiksīte attēls
 • gaiļbiksīte attēls

latviski: gaiļbiksīte

angliski: Cowslip

vāciski: Wiesen-Primel

zviedru: gullviva

igauņu: harilik nurmenukk

lietuviešu: pavasarinė raktažolė

krievu: первоцвет весенний

Izplatība kartē

Primula veris L. karte

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Primula veris L. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) prīmulu dzimtas lakstaugs. Lapas rozetē, iegareni otrādi olveidīgas (ga 4-20 cm, pl 2-6 cm), raukti krokainas, gals strups, mala zobaina vai sīki viļņaina. Plātne pakāpeniski pāriet īsā, spārnainā kātā. Stublājs (ziednesis) stāvs, no kaila līdz gandrīz tūbainam, tā galā čemurveida ziedkopa ar vienpusēji nokareniem ziediem. Viena lapu rozete parasti ar vairākiem ziednešiem. Kauss un vainags stobrveidīgs. Kauss blāvi dzeltenzaļš. Vainags dzeltens, apmales daivas ar jomu, ziedi diezgan lieli (Ø 0.8-1.5 cm). Vīkals ļoti īss, apmatots. Pēc noziedēšanas nokarenais ziedkāts iztaisnojas; augļu gatavības laikā tas ir stāvs. Auglis - olveidīga pogaļa, kas īsāka nekā kauss. Zied no aprīļa beigām līdz maija beigām.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropā sastopama suga, kā ietvaros dažreiz nodala 4 pasugas.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas pļavās, skrajos krūmājos, mežmalās, kā arī upju krastu nogāzēs un terasēs.

Īpašas norādes:

Dekoratīvs un ārstniecības augs.

Common. Solitarily specimens and groups in various meadows, on the slopes of riverbanks, in shrubs and at the forest edges.

Часто. Единичные экземпляры и группы на разных лугах, по берегам рек, в кустарниках и на лесных опушках.

Līdzīgās sugas

 • Primula elatior (L.) Hill (dižā prīmula)

  Valsts dienvidaustrumos dažās vietās konstatēts dārzbēglis. Nereti dārzos kultivēts augs. Iespējama arī citviet. Tās dabiskais areāls Eiropā ziemeļos pienāk diezgan tuvu Baltijas valstīm. Salīdzinājumā ar gaiļbiksīti P. veris kopumā tā ir nedaudz masīvāka, gaišziedaināka, bez izteiktiem (dzeltenoranžiem) plankumiem vainaga rīklītes pamatdaļā un ar mazliet lielākiem ziediem. Kauss salīdzinoši blīvāk piegulst pie vainaga stobriņa (nevis atstāj tikko jaušami uzpūstu un atstāvošu iespaidu kā gaiļbiksītei).

  Šīs sugas iekļaušana Latvijas florā jau ne reizi vien apspriesta. Dažādu ilggadīgi audzētu krāšņumaugu (kas vienmēr var nejauši parādīties “savvaļā” izmesti pēc ravēšanas vai saglabāties “papuvē” vai zālienā, kādreizējos stādījumus nekopjot un pametot atmatā, vai kādā citā līdzīgā veidā) iekļaušana floras sastāvā vienmēr ir ļoti diskutējama lieta un bieži cieš no pārmērībām. Tāpat ir jārēķinās, ka krāšņumaugi mūsdienās (XXI gs.) absolūtajā vairumā gadījumu vairs nav “tīra” pamatsuga, bet gan šķirnes, kuru izskata pazīmes un īpašības nepārtraukti tiek mainītas (“uzlabotas”).

Apskati citas sugas: