jūrmalas suņkumelīte

Matricaria maritima L. (syn. Tripleurospermum maritimum (L.) W.D.J.Koch)

Matricaria maritima L. attēls
  • jūrmalas suņkumelīte attēls
  • jūrmalas suņkumelīte attēls

latviski: jūrmalas suņkumelīte

angliski: sea Mayweed

vāciski: Strand-Kamille

zviedriski: kustbaldersbrå

igauniski: rand-kesalill

lietuviski: pajūrinis šunramunis

krieviski: трехреберник приморский

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Matricaria maritima L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 10-50 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs kails, gulošs vai pacils, parasti ļoti zarains no pamata. Augs nereti cerveidīgs, piespiesti izplests. Lapas daudzkārt plūksnainas, plūksnas lineāras (pl 0.1-0.2 cm), gals strups, nereti lapas diezgan sulīgas. Ziedu kurvīši (pl 2-4 cm) pa vienam zaru galā. Vīkallapas iezaļganas, vairākās rindās, aptuveni vienāda garuma (raksturīga pazīme!), ar šauru, brūnu un plēvjainu apmali (raksturīga pazīme!). Mēlziedi balti (ga 0.8-1.2 cm), kurvīša centrā stobrziedi dzelteni. Sēklenis brūns, galā nedaudz iespiests, kausmatiņu nav. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Jūru un okeānu piekrastē Eiropas ziemeļu un rietumu daļā. Daži autori sugas ietvaros nodala 3 pasugas, no kurām biežākā un Latvijā iespējama ir M. maritima ssp. maritima.

Latvijā drošu ziņu par sastopamību nav, lai gan suga atrasta visās Latvijas kaimiņvalstīs jūras piekrastē. Tā iekļauta arī nozīmīgākajos Latvijas augu noteicējos, kas izdoti iepriekš. Iespējams, pastāv atšķiršanas grūtības dabā, jo suga ir ļoti līdzīga nesmaržīgajai suņkumelītei (Matricaria perforata) un droši atšķirama tikai pēc vīkallapām.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas jūras piekrastes smiltājos un liedagā pieskalotās jūras sanešu kaudzēs, nezāļainās un ilgstoši nenoturīgās vietās.

Īpašas norādes:

No ļoti līdzīgās nesmaržīgās suņkumelītes (Matricaria perforata) droši atšķirama tikai pēc vīkallapām: zaļganas, aptuveni vienāda garuma, ar brūni plēvjainu apmali (nevis: dažāda garuma, ar blāvi dzeltenbrūnu apmali). Pārējās pazīmes - zemais augums, zarainums, lapu biezums, salīdzinoši strupākas plūksnas un pasīkie mēlziedi - var būt mainīgas un nav drošas, jo ir sastopami nesmaržīgās suņkumelītes eksemplāri ar līdzīgām pazīmēm.

Very possible species along the sea coastline.

Очень возможный вид по морскому побережью.

Apskati citas sugas: