reibuma airene

Lolium temulentum L.

Lolium temulentum L. attēls

latviski: reibuma airene

angliski: Darnel

vāciski: Taumel-Lolch

zviedriski: dårrepe

igauniski: uimastav raihein

lietuviski: nelaboji svidrė

krieviski: плевел опяняющий

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Lolium temulentum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidējs vai liels (ga 30-90 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Stiebrs stāvs, kails, zem ziedkopas raupjš. Augs pelēkzaļš. Lapas lineāras, plakanas (pl 0.2-0.7 cm), atrodas stiebra lejasdaļā un aptuveni līdz stiebra vidum. Veido veģetatīvus dzinumus. Ziedu vārpa šaura, paskraja, pa vienai vārpiņai divās rindās (vārpas kopgarums 10-25 cm). Vārpas ass raupja, izlocīta. Atskaitot augšējo vārpiņu, kam ir 2 vārpiņas plēksnes, visām pārējām ir tikai viena vārpiņas plēksne. Raksturīga pazīme: vārpiņas plēksne aptuveni vārpiņas garumā vai mazliet garāka. Vārpiņā 6-8 ziedi. Ārējās zieda plēksnes akots garš (ga 0.7-1 cm), plēksnes gals nereti divzobains. Auglis - grauds ar piedevu galā. Zied no jūnija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Vidusjūras reģiona izcelsmes suga (iespējams, arī no dažiem Āzijas apvidiem). Kā nezāle plaši ieviesusies Eiropā un daudzviet citur ārpus pamatareāla. Tomēr zemkopības pilnveidošanas dēļ (ķimikālijas) daudzviet izzūdoša vai jau izzudusi suga.

Latvijā ļoti rets, izzūdošs augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un skrajas grupas labības sējumos, nezālienēs un gar dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Indīgs augs. Līdzīga citām airenēm, tomēr viegli atšķirama. Vislīdzīgākā daudzziedu airenei (L. multiflorum), no kā droši atšķirama pēc vārpiņas plēksnes vismaz vārpiņas garumā (nevis īsākas), parasti arī ziedu skaits vārpiņā ir daudz mazāks. No daudzgadīgās (L. perenne) un linu airenes (L. remotum) atšķirama pēc zieda plēksnes ar garu akotu (nevis bez akota).

Very rare, vanishing weed. Solitarily specimens and sparse groups in crop fields, in wasty places, along railways.

Очень редко. Исчезающий сорнях. Единичные экземпляры и изреженные группы в зерновых посевах, в сорных местах и вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: