daudzgadīgā airene

Lolium perenne L.

Lolium perenne L. attēls

latviski: daudzgadīgā airene

angliski: perennial Rye-grass

vāciski: Deutsches Weidelgras

zviedriski: engelskt rajgräs

igauniski: karjamaa-raihein

lietuviski: daugiametė svidrė

krieviski: плевел многолетний

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Lolium perenne L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-80 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Augs zaļš, veido blīvu velēnu. Līdzās ziedošiem dzinumiem ir daudz veģetatīvu dzinumu. Stiebrs stāvs, kails. Lapas plakanas (pl 0.4-1 cm), cietas, pie pamata ar lancetiskām austiņām. Lapas maksts kaila. Mēlīte īsa un strupa. Ziedu vārpa skraja un šaura (ga 8-18 cm). Vārpiņas pa vienai divās rindās, diezgan blīvi piegulošas pie vārpas ass. Vārpiņā 6-10 ziedi. Atskaitot augšējo vārpiņu, kam ir 2 vārpiņas plēksnes, visām pārējām ir tikai viena vārpiņas plēksne. Vārpiņas plēksne bez šķautnes, ar 7-9 dzīslām, īsa. Uz iekšējās zieda plēksnes šķautnes vairāk nekā pusē garuma ir dzelonīši. Ārējā zieda plēksne lancetiska, bez akota. Auglis - grauds ar piedevu galā. Zied no jūnija beigām līdz septembrim.

Izplatība:

Vidusjūras un Viduseiropas reģiona suga, kas vēlāk plaši ieviesusies ārpus pamatareāla.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Grupas ceļmalās, karjeros, sausās atmatās, kultivētos zālājos un dažādās nezālienēs. Raksturīga suga augu sabiedrībās pastāvīgi nomīdītās, sablīvētās augsnēs: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Plantaginetalia majoris.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām airenēm. Atšķirama pēc vārpiņām bez akota (nevis ar akotu), vārpiņas piegulošas pie vārpas ass (nevis atstāv), augs zaļš (nevis dzeltenīgi zaļš), daudzgadīgs augs, veido velēnu (nevis viengadīgs, velēnu neveido). No ložņu vārpatas (Elytrigia repens) droši atšķirama pēc vārpiņām ar vienu vārpiņa plēksni (nevis visām vārpiņas plēksnes ir divas).

Common. Groups on roadsides, fallow-lands, cultivated grasslands and in wasty places.

Часто. Группы по обочинам дорог, на залежах и культурных лугах, в сорных местах.

Līdzīgās sugas

  • Lolium remotum Schrank (linu airene)

    Kādreiz linu sējumos diezgan bieži sastopamā linu airene (Lolium remotum Schrank, syn. L. perenne ssp. remotum (Schrank) Á. et D.Löve) daudzviet Eiropā jau ir izzudusi, arī Latvijā pēdējā laikā to atrod ļoti reti. Vislīdzīgākā daudzgadīgajai airenei. Linu airene ir viengadīga, vidēja lieluma (ga 30-70 cm) graudzāle ar vairākiem stāviem, gludiem, dzeltenzaļiem stiebriem, kas velēnu neveido. Vārpas ass gluda, vārpa diezgan skraja un gara (ga 6-15 cm). Vārpiņas (ga 0.8-1 cm) šauras, ar 4-8 ziediem, diezgan cieši piegulst pie vārpas ass. Vārpiņas plēksne mazliet īsāka (raksturīga pazīme!) nekā vārpiņa. Ārējā zieda plēksne lancetiska, bez akota. Uz iekšējās zieda plēksnes tikai pašā galā ir dzelonīši. Zied jūnijā, jūlijā. Meklējama linu laukos un sausās nezālienēs, galvenokārt valsts dienvidaustrumu daļā. Izzūdošs augs. Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā.

Apskati citas sugas: