Siversa vasareglīte

Kochia sieversiana (Pall.) C.A.Mey. (syn. K. scoparia ssp. densiflora (Moq.) Aellen; K. densiflora (Moq.) Aellen)

Kochia sieversiana (Pall.) C.A.Mey. attēls
  • Siversa vasareglīte attēls
  • Siversa vasareglīte attēls

latviski: Siversa vasareglīte

angliski:

vāciski:

zviedriski:

igauniski: Sieversi puhmikmalts

lietuviski:

krieviski: прутняк Сиверса

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Kochia sieversiana (Pall.) C.A.Mey. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zarains, zari horizontāli, augšdaļā ar krūzainiem matiņiem. Lapas pamīšus, apakšējās iegareni otrādi olveidīgas vai otrādi lancetiskas (ga 2-7 cm, pl 0.5-3.5 cm), ar trijām dzīslām, gals parasti strups. Augšējās lapas šaurākas, lancetiskas. Ziedi blīvā vārpveida ziedkopā stublāja un zaru galā pa vienam vai vairāki seglapu žāklē. Ziedam apkārt ir garu matiņu gredzens, kas ziedkopai piešķir tūbaina apmatojuma iespaidu. Ziedi ir gan divdzimumu, gan sievišķie. Apziednis paliek pie augļa un veido augļa vīkalu. Apziednis blāvi dzeltenzaļš. Divdzimumu ziedu augļa vīkals ar šķautni, sievišķo - bez šķautnes. Zied augustā, septembrī.

Izplatība:

Austrumāzijas suga. Eiropā ievazāts (adventīvs) augs. Sugas taksonomiskajā traktējumā valda liela viedokļu dažādība. Daži autori to uzskata par sinonīmu K. densiflora, bet citi K. sieversiana un K. densiflora aplūko kā atsevišķas sugas, uzskatot, ka Latvijā sastopamais taksons būtībā ir slotiņu vasareglītes pasuga (K. scoparia ssp. densiflora = K. densiflora) - dārzbēglis no kultūras (nevis adventīvs augs). Vēl daži autori aplūkoto sugu iekļauj slotiņu vasareglītē tikai kā blīvziedu varietāti.

Latvijā diezgan rets ievazāts augs, pārsvarā valsts vidus un austrumu daļā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un skrajas grupas uz dzelzceļiem, sausās nezālienēs. Suga pēdējā laikā Latvijā kļūst mazāk reta.

Īpašas norādes:

Līdzīga slotiņu vasareglītei (K. scoparia), taču atšķirama pēc šādām pazīmēm: ap ziedu garu matiņu gredzens (nevis bez matiņiem), ziedkopa blīva (nevis skraja), vismaz pašas apakšējās lapas iegareni otrādi olveidīgas vai otrādi lancetiskas (nevis visas lapas lineāras vai lancetiskas).

Rather rare. Adventive, becoming more frequent. Solitarily specimens and sparse groups on railways and in dry wasty places.

Довольно редко. Заносной, проявляет тенденцию к распространению. Единичные экземпляры и маленькие группы на железных дорогах и в сухих сорных местах.

Apskati citas sugas: