villainā meduszāle

Holcus lanatus L.

Holcus lanatus L. attēls

latviski: villainā meduszāle

angliski: Yorkshire-fog

vāciski: Wolliges Honiggras

zviedriski: luddtåtel

igauniski: vill-mesihein

lietuviski: pūkuotoji vilnūnė

krieviski: бухарник шерстистый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Holcus lanatus L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēji liels (ga 30-80 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Veido ceru. Stiebrs stāvs, mezgli tāpat kā lapas un šķeltās lapu makstis klāti ar mīkstiem matiņiem. Lapas plakanas (pl 0.3-0.8 cm). Ziedkopa - plaša skara (ga 5-10 cm), noziedot sakļaujas. Skara parasti vienmēr ar violeti vai pelēcīgi sārtu nokrāsu. Vārpiņas īsas (ga 0.3-0.6 cm). Vārpiņas plēksnes vārpiņas garumā, apmatotas, gals smails vai ar smailīti. Augšējā zieda ārējā zieda plēksne ar ļoti īsu (ga ap 0.1 cm) akotu, kas nepārsniedz vārpiņu. Auglis - grauds. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropā, dažviet Āzijā un Āfrikā sastopama suga.

Latvijā retumis un nevienmērīgi visā teritorijā, sastopamības biežums samazinās virzienā no valsts rietumiem uz austrumiem. Dažviet Rietumlatvijā diezgan bieži.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas sausās un mēreni mitrās pļavās un atmatās, ceļmalās, skrajos krūmājos un atklātās, smilšainās vietās ar skraju veģetācijas segumu.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga mīkstajai meduszālei (H. mollis). Atšķirama pēc apmatotām lapām, lapu makstīm un mezgliem (nevis apmatoti tikai mezgli), akots ļoti īss (nevis manāmi pārsniedz zieda plēksni). No citām graudzālēm atšķirama diezgan viegli.

Unequally: from rather common to rare. Mostly in the western part. Groups in dry habitats: meadows, shrubs, sands, on fallow-lands and hillslopes.

Неравномерно: от довольно часто до редко. Преимущественно в западной части. Группы в сухих местообитаниях: на лугах и залежах, в кустарниках, по склонам холмов и в песчаных местах.

Apskati citas sugas: