mainīgā vainadzīte

Coronilla varia L. (syn. Securigera varia (L.) Lassen)

Coronilla varia L. attēls

latviski: mainīgā vainadzīte

angliski: crown-vetch Coronilla

vāciski: Bunte Kronwicke

zviedriski: rosenkronill

igauniski: kirju sarikhernes

lietuviski: dvispalvis raženis

krieviski: вязель разноцветный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Coronilla varia L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-150 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis zarains, no tā atiet daudzi pacili vai stāvi stublāji, kas parasti bagātīgi zaro. Augs kails vai gandrīz kails. Lapas nepāra plūksnaini saliktas no 6-12 pāriem lancetisku (ga 1-2 cm, pl 0.3-0.6 cm) lapiņu ar gludu malu un īsu smailīti galā. Pielapes sīkas, brīvas. Apakšējās lapas ar kātu, augšējās sēdošas. Ziedi augšējo lapu žāklēs. Ziednesis pārsniedz lapas garumu, tā galā blīva čemurveida ziedkopa. Kauss īss, zvanveida, galā ar trīsstūrveida zobiņiem. Vainags (ga 1.2-1.8 cm) tālu pārsniedz kausu, rožaini balts. Karogs parasti manāmi tumšāks, tādēļ zieds izskatās it kā divkrāsains. Visas vainaga daļas (karogs, buras un laiviņa) apmēram vienāda garuma. Auglis - šaura, posmaina pāksts ar āķveida piedevu galā. Zied no jūnija vidus līdz augustam.

Izplatība:

Dienvideiropā un Rietumāzijā sastopama suga.

Latvijā vainadzīte ir ārpus vienlaidu izplatības apgabala; to uzskata par no kultūras vai adventīvā ceļā ieviesušos Latvijas vietējā florā. Sastopama retumis pārsvarā valsts centrālajā un austrumu daļā.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās skrajos un sausos mežos, tomēr biežāk ceļu un dzelzceļu malās, pamestos grants karjeros un nezālienēs.

Īpašas norādes:

Dekoratīvs augs.

Rather rare. Mostly in central and eastern part. Not native. Groups in pine forests, along railways and on roadsides.

Изредка. Преимущественно в центральной и восточной части. Заносной. Группы в сосновых лесах, вдоль железных дорог и по обочинам дорог.

Apskati citas sugas: