Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-150 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis zarains, no tā atiet daudzi pacili vai stāvi stublāji, kas parasti bagātīgi zaro. Augs kails vai gandrīz kails. Lapas nepāra plūksnaini saliktas no 6-12 pāriem lancetisku (ga 1-2 cm, pl 0.3-0.6 cm) lapiņu ar gludu malu un īsu smailīti galā. Pielapes sīkas, brīvas. Apakšējās lapas ar kātu, augšējās sēdošas. Ziedi augšējo lapu žāklēs. Ziednesis pārsniedz lapas garumu, tā galā blīva čemurveida ziedkopa. Kauss īss, zvanveida, galā ar trīsstūrveida zobiņiem. Vainags (ga 1.2-1.8 cm) tālu pārsniedz kausu, rožaini balts. Karogs parasti manāmi tumšāks, tādēļ zieds izskatās it kā divkrāsains. Visas vainaga daļas (karogs, buras un laiviņa) apmēram vienāda garuma. Auglis - šaura, posmaina pāksts ar āķveida piedevu galā. Zied no jūnija vidus līdz augustam.
Izplatība:
Dienvideiropā un Rietumāzijā sastopama suga.
Latvijā vainadzīte ir ārpus vienlaidu izplatības apgabala; to uzskata par no kultūras vai adventīvā ceļā ieviesušos Latvijas vietējā florā. Sastopama retumis pārsvarā valsts centrālajā un austrumu daļā.
Biotopi:
No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās grupās skrajos un sausos mežos, tomēr biežāk ceļu un dzelzceļu malās, pamestos grants karjeros un nezālienēs.
Īpašas norādes:
Dekoratīvs augs.
Rather rare. Mostly in central and eastern part. Not native. Groups in pine forests, along railways and on roadsides.
Изредка. Преимущественно в центральной и восточной части. Заносной. Группы в сосновых лесах, вдоль железных дорог и по обочинам дорог.