rudzu miezis

Hordeum secalinum Schreb.

Hordeum secalinum Schreb. attēls

latviski: rudzu miezis

angliski: meadow Barley

vāciski: Wiesen-Gerste

zviedriski: ängskorn

igauniski:

lietuviski:

krieviski: ячмень ржаной

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Hordeum secalinum Schreb. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels (ga 15-40 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Stiebrs stāvs, kails, pie pamata resnāks. Lapas šauras un raupjas (pl 0.2-0.4 cm). Maksts kaila, šķelta, ar strupu mēlīti. Vārpa šaura, plakana (ga 2-7 cm), graudu gatavības laikā viegli salūst daļās. Malējās vārpiņas vārpā reducētas akotveidīgās plēksnēs. Vidējā vārpiņā zieds divdzimumu. Malējās (reducētās) vārpiņas ar īsu kātiņu, vidējā vārpiņa sēdoša. Reducēto vārpiņu plēksnes īsākas nekā auglīgās vārpiņas akots. Vidējās (auglīgās) vārpiņas putekšnīca 0.3-0.5 cm gara, ārējā zieda plēksne ar 0.8-1.5 cm garu akotu. Auglis - sīks grauds. Zied jūlijā.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga, kontinenta ziemeļu un ziemeļaustrumu daļā ievazāta (adventīva) suga.

Latvijā ļoti rets adventīvs augs.

Biotopi:

Konstatēts nezālienē.

Īpašas norādes:

No citām graudzālēm diezgan viegli atšķirams augs, tomēr ļoti līdzīgs dažām citām tikpat retām, ievazātām (adventīvām) savvaļas miežu sugām no Eiropas dienviddaļas un Āzijas, kas vienu vai dažas reizes konstatētas nezālienēs: zaķu miezim (H. leporinum Link, syn. H. murinum L. ssp. leporinum (Link) Arcang.) un Turkestānas miezim (H. turkestanicum Nevski). Zaķu miezis ir viengadīgs, vārpā malējās vārpiņas platākas un garākas nekā vidējā vārpiņa. Turkestānas miezis ir daudzgadīgs, lapas un ārējās ziedu plēksnes apmatotas. Turklāt vārpa izskatās salīdzinoši tumšāka, iesārta, jo ārējā zieda plēksne ir ar violeti sārtu nokrāsu. Nosakot rudzu miezi, uzmanība jāpievērš stiebra pamatam (tam jābūt resnākam), vārpas formai (tā nav ieapaļa vai izspūrusi), reducētās vārpiņas ar īsu kātiņu (nav sēdošas), ziedā tikai viena auglīga vārpiņa (nevis 3, visas sēdošas), ir 0.8-1.5 cm garš akots (nevis akota nav vai tas manāmi garāks).

Very rare. Casual. In a wasty place.

Очень редко. Заносной. В сорном месте.

Apskati citas sugas: