ložņu mārsmilga

Hierochloё repens (Host) P.Beauv. (syn. H. odorata ssp. pannonica Chrtek et V.Jirásek)

Hierochloё repens (Host) P.Beauv. attēls

latviski: ložņu mārsmilga

angliski: creeping Holy-grass

vāciski:

zviedriski:

igauniski:

lietuviski:

krieviski: зубровка ползучая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Hierochloё repens (Host) P.Beauv. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-60 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Cini neveido. Saknenis ložņājošs. Stiebrs stāvs, gluds, kails. Lapas platas (pl 0.6-1.2 cm), kailas, zilganzaļas. Lapas maksts kaila, mēlīte īsa. Ziedi blīvā skarā stiebra galā (ga 8-15 cm). Skara nedaudz vienpusēja, vārpiņu parasti ļoti daudz (80-160). Vārpiņas eliptiskas (ga 0.3-0.5 cm). Vārpiņā 3 ziedi, no kuriem apakšējie ir putekšņlapu (vīrišķie), bet augšējais - divdzimumu zieds. Vārpiņas spīdīgas, ar dzeltenīgi brūnu nokrāsu. Vārpiņas plēksnes lancetiskas, vienāda garuma. Viendzimuma ziedu (apakšējo, vīrišķo) ārējā zieda plēksne augšdaļā saraini apmatota, pārējā virsma kaila, spīdīga. Ārējā zieda plēksne bez akota, vai arī akots tik īss, ka nav redzams ārpus vārpiņas. Saberzējot augu, jūtama mārsmilgām raksturīgā kumarīna smarža. Auglis - iegareni olveidīgs grauds. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība:

Eiropas dienvidaustrumu un austrumu daļā sastopama suga. Daži autori ložņu mārsmilgu aplūko kā vienu no daudzajām smaržīgās mārsmilgas (H. odorata s.l.) pasugām.

Latvijā ļoti reti sastopama suga. Iespējams, tā ir ievazāta (adventīva).

Biotopi:

Pamatizplatības apvidos aug sausos, atklātos biotopos. Latvijā atsevišķi eksemplāri konstatēti ceļmalās un uz dzelzceļa uzbērumiem.

Īpašas norādes:

Latvijā sastopamās mārsmilgas savstarpēji ir ļoti līdzīgas un grūti nodalāmas (sk. visu sugu aprakstus). Būtiskākās atšķirības pazīmes ir ciņainums (veido cini vai nē), zieda plēkšņu apmatojums, ziedu skaras forma un blīvums. Noteikšanu daļēji atvieglo tas, ka ložņu (H. repens) un dienvidu mārsmilga (H. australis) Latvijā ir ļoti retas sugas. Ložņu mārsmilgai raksturīgas platas, zilganzaļas lapas un blīva ziedkopa ar daudzām vārpiņām.

Very rare. Solitarily specimens on roadsides and railways.

Очень редко. Единичные экземпляры по обочинам дорог и вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: