Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-60 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Cini neveido. Saknenis ložņājošs. Stiebrs stāvs, gluds, kails. Lapas platas (pl 0.6-1.2 cm), kailas, zilganzaļas. Lapas maksts kaila, mēlīte īsa. Ziedi blīvā skarā stiebra galā (ga 8-15 cm). Skara nedaudz vienpusēja, vārpiņu parasti ļoti daudz (80-160). Vārpiņas eliptiskas (ga 0.3-0.5 cm). Vārpiņā 3 ziedi, no kuriem apakšējie ir putekšņlapu (vīrišķie), bet augšējais - divdzimumu zieds. Vārpiņas spīdīgas, ar dzeltenīgi brūnu nokrāsu. Vārpiņas plēksnes lancetiskas, vienāda garuma. Viendzimuma ziedu (apakšējo, vīrišķo) ārējā zieda plēksne augšdaļā saraini apmatota, pārējā virsma kaila, spīdīga. Ārējā zieda plēksne bez akota, vai arī akots tik īss, ka nav redzams ārpus vārpiņas. Saberzējot augu, jūtama mārsmilgām raksturīgā kumarīna smarža. Auglis - iegareni olveidīgs grauds. Zied maijā un jūnijā.
Izplatība:
Eiropas dienvidaustrumu un austrumu daļā sastopama suga. Daži autori ložņu mārsmilgu aplūko kā vienu no daudzajām smaržīgās mārsmilgas (H. odorata s.l.) pasugām.
Latvijā ļoti reti sastopama suga. Iespējams, tā ir ievazāta (adventīva).
Biotopi:
Pamatizplatības apvidos aug sausos, atklātos biotopos. Latvijā atsevišķi eksemplāri konstatēti ceļmalās un uz dzelzceļa uzbērumiem.
Īpašas norādes:
Latvijā sastopamās mārsmilgas savstarpēji ir ļoti līdzīgas un grūti nodalāmas (sk. visu sugu aprakstus). Būtiskākās atšķirības pazīmes ir ciņainums (veido cini vai nē), zieda plēkšņu apmatojums, ziedu skaras forma un blīvums. Noteikšanu daļēji atvieglo tas, ka ložņu (H. repens) un dienvidu mārsmilga (H. australis) Latvijā ir ļoti retas sugas. Ložņu mārsmilgai raksturīgas platas, zilganzaļas lapas un blīva ziedkopa ar daudzām vārpiņām.
Very rare. Solitarily specimens on roadsides and railways.
Очень редко. Единичные экземпляры по обочинам дорог и вдоль железных дорог.