Savojas mauraga

Hieracium sabaudum L.

Hieracium sabaudum L. attēls

latviski: Savojas mauraga

angliski: crowded Hawkweed

vāciski: Savoyer Habichtskraut

zviedriski:

igauniski: kare hunditubakas

lietuviski: šakotoji vanagė

krieviski: ястребинка савойская

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Hieracium sabaudum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-110 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Īstās mauragas grupas suga. Stublājs stāvs, spēcīgs, vienkāršs vai nedaudz zaro, cietmatains vai augšdaļā kails. Augam nekad nav ložņājošu vai stīgojošu dzinumu. Lapojums blīvs visā stublāja garumā līdz pat ziedkopai. Lapas olveidīgi lancetiskas vai lancetiskas (ga 5-12 cm, pl 2-4 cm), augšējo lapu pamats plats. Lapas gals smails, mala gandrīz gluda (ir daži attāli zobiņi) vai ierotījusies, virspuse tumšzaļa, spīdīga. Uz lapas vidusdzīslas un kāta ir skarbi matiņi. Ziedkopa gara, skarveidīga, ziedu kurvīšu daudz (pl ap 2 cm). Vīkallapas klātas ar zvaigžņmatiņiem un dziedzermatiņiem, zaļas, gals nereti tumšs, vīkallapas stāvas, nav atliektas. Mēlziedi dzelteni. Auglis - tumšbrūns sēklenis ar matkausu. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Eiropā (neiekļaujot kontinenta galējos ziemeļus, ziemeļaustrumus, rietumus un dienvidus) sastopama suga.

Latvijā retumis visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas mežos un krūmājos.

Īpašas norādes:

Pieder īstās mauragas grupai (Hieracium), kam nav gulošu vai stīgojošu dzinumu, lapas mala zobaina un sēklenis liels (ga 0.3-0.5 cm). Šīs grupas ietvaros to sugu vidū, kam nav piezemes lapu rozetes, bet daudz stublāja lapu, vislīdzīgākā čemuru mauragai (H. umbellatum), no kā atšķirama pēc stāvām ārējām vīkallapām (nevis vīkallapas atliektas), ziedkopa skarveida (nevis čemurveida), lapas pamats augšējām lapām ir (nevis nav) acīm redzami platāks. No reti sastopamās gludās mauragas (H. laevigatum) atšķirama pēc daudz lielāka stublāja lapu skaita un kailām (nevis apmatotām) vīkallapām. Pārējām biežāk sastopamajām īstās mauragas grupas sugām ir piezemes lapu rozete.

Rather rare. Solitarily specimens and small groups in forests and shrubs.

Изредка. Единичные экземпляры и маленькие группы в лесах и кустарниках.

Apskati citas sugas: