ložņu vārpata

Elytrigia repens (L.) Nevski (syn. Agropyron repens (L.) P.Beauv.; Elymus repens (L.) Gould)

Elytrigia repens (L.) Nevski attēls

latviski: ložņu vārpata

angliski: common Couch

vāciski: Gemeine Quecke

zviedriski: kvickrot

igauniski: harilik orashein

lietuviski: paprastasis varputis

krieviski: пырей ползучий

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Elytrigia repens (L.) Nevski karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-120 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Augs pelēkzaļš, raksturīgi ļoti spēcīgi, ložņājoši sakneņi. Stiebrs stāvs vai pie pamata pacils. Lapas plakanas, raupjas (pl 0.3-1 cm), īsas, augs veido arī neziedošus, lapainus dzinumus. Mēlīte īsa (ga ap 0.1 cm). Vārpas ass lauzīta, raupja, klāta ar sīkiem dzelonīšiem. Vārpa gara (ga 7-20 cm) un stāva, skraja vai vidēji blīva, vārpiņu skaits parasti nepārsniedz 20-25. Vārpiņas uz ziedkopas ass 2 rindās, vārpiņā 5-7 ziedi. Vārpiņas plēksnes smailas, parasti ar 5 dzīslām, iekšējās plēksnes šķautne ar dzelonīšiem. Ārējā zieda plēksne smaila vai ar īsu akotu. Auglis - grauds (ga ap 0.5 cm), grauda gals ar īsiem matiņiem. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Izplatība:

Mainīga izskata, ļoti plaši Eiropā un Rietumāzijā izplatīta suga, kā nezāle ieviesusies citos kontinentos.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Sastopama visdažādākajos biotopos, ko skārusi saimnieciskā darbība. Grūti izskaužama nezāle dārzos un tīrumos spēcīgo sakneņu dēļ; pat neliels saglabājies sakneņa posms spēj veidot jaunu augu.

Īpašas norādes:

Veido hibrīdu ar doņu vārpatu (E. junceiformis) - jūrmalas vārpatu (E. x littorea); sk. aprakstu pie doņu vārpatas. Līdzīga dažām citām graudzālēm - reti jūras piekrastē sastopamajai doņu vārpatai (E. junceiformis) un saimnieciskās darbības ietekmētos biotopos sastopamajām airenēm (Lolium spp.). No doņu vārpatas atšķirama pēc raupjas (ne gludas) vārpas ass, plakanām, raupjām lapām (nevis lapas ar apsarmi, bieži ierotījušās, uz dzīslām ar īsiem, samtainiem matiņiem), ārējā zieda plēksne smaila vai ar akotu (nevis strupa). Doņu vārpata parasti izskatās druknāka. Airenēm, atšķirībā no ložņu vārpatas vārpiņu šķautnes vienmēr vērstas pret ziedkopas asi un tikai augšējai vārpiņai ir 2 vārpiņas plēksnes, pārējām - viena.

Very common. Solitarily specimens and groups everywhere in human-transformed habitats.

Повсеместно. Единичные экземпляры и группы в разных нарушенных биотопах.

Apskati citas sugas: