dzirkstelīte

Dianthus deltoides L.

Dianthus deltoides L. attēls

latviski: dzirkstelīte

angliski: maiden Pink

vāciski: Heide-Nelke

zviedriski: backnejlika

igauniski: nurmnelk

lietuviski: šilinis gvazdikas

krieviski: гвоздика травянка

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Dianthus deltoides L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-40 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Viss augs kails, veido ceru. Stublājs stāvs vai pacils. Neziedošo dzinumu stublājs blīvi aplapots. Piezemes rozetes lapas lineāri lancetiskas, ziemojošas. Stublājs un lapas ar īsiem matiņiem. Lapas (ga 1.5-3 cm, pl 0.2-0.4 cm) pretējas, ar 3 dzīslām, gals smails, pie pamata nesaaug. Pie kausa pamata divas augšlapas (ārkausa lapas). Kauss stobrveida, iesārts. Vainaglapu plātnīte vesela (ga 0.5-0.9 cm), purpursārta, galā ar īsiem zobiņiem. Uz plātnītes gaišāku punktu zīmējums, bet pie pamata tumšāka šķērssvītra. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Izplatība:

Plašā teritorijā Eiropā un Rietumāzijā sastopama suga. Ieviesta Ziemeļamerikā.

Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas sausos priežu mežos, atmatās, sausieņu pļavās, parasti vietās ar diezgan skraju un zema zelmeņa veģetāciju.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga lauka neļķei (D. campestris); sk. sugas aprakstu.

Common. Groups in dry habitats: meadows, fallow-lands, and pine forests.

Часто. Группы в сухих местообитаниях: на лугах и залежах, в сосновых лесах.

Līdzīgās sugas

  • Dianthus campestris M.Bieb. (lauka neļķe)

    Ļoti līdzīga ir dažas reizes nezāļainās vietās un uz dzelzceļiem XX gs. sākumā atrastā lauka neļķe (D. campestris M.Bieb.), kas ievazāta no dienvidaustrumu Eiropas vai Rietumsibīrijas. Tā ir daudzgadīga, ar stāvu un pie pamata pārkoksnējušos, parasti kailu stublāju. Salīdzinājumā ar dzirkstelīti lapas ir nedaudz garākas (ga 3-6 cm) un šaurākas (pl 0.1-0.2 cm). Būtiskākā atšķirības pazīme ir 4 vai 6 (nevis 2) īsas ārkausa lapas, kā garums nesasniedz pat pusi no kausa stobriņa garuma. Vainaglapu plātnīte purpursārta, galā īszobaina, vesela (ga 0.7-1 cm), pie pamata ar tumšāku šķērssvītru. Salīdzinājumā ar dzirkstelīti uz vainaglapām parasti nav acīm redzama gaišu punktu zīmējuma. Zied no maija beigām līdz jūlija sākumam.

Apskati citas sugas: