smiltāja neļķe

Dianthus arenarius L.

Dianthus arenarius L. attēls

latviski: smiltāja neļķe

angliski:

vāciski: Sand-Nelke

zviedriski: sandnejlika

igauniski: nõmmnelk

lietuviski: smiltyninis gvazdikas

krieviski: гвоздика песчаная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Dianthus arenarius L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Parasti veido blīvu ceru. Stublājs pacils vai stāvs. Augs veido gan neauglīgus dzinumus, gan dzinumus ar ziediem. Lapas lineāras (ga 2-5 cm, pl 0.1-0.3 cm), zilganzaļas, plātnes apakšpuse klāta ar matiņiem, mala gluda, gals smails. Neziedošie dzinumi ar lapām veido vairāk vai mazāk blīvu ceru. Uz ziedošajiem stublājiem lapas pretējas, pie pamata saaugušas makstī. Ziedi smaržīgi, pa vienam vai nedaudzi stublāja galotnē. Kauss cilindrisks (ga ap 2-3 cm), ar 4 ārkausa lapām, kausa zobiņi trīsstūraini, smaili. Vainaglapas baltas vai gaišsārtas, gals bārkstains, pie pamata ar sīku, sārtu punktu vai svītru zīmējumu un purpursarkanu šķērssvītru. Zied no jūnija līdz augustam.
Sastopamas 2 pasugas: D.a. ssp. arenarius (blīvāku ceru, īsākiem (ap 10-15 cm gariem) un stingrākiem ziedošajiem dzinumiem, katra dzinuma galā ziedkopā 1 vai daži ziedi, salīdzinoši šaurāku un īsāku kausu, daudzmaz noapaļotām un īsām ārkausa lapām; sastopama galvenokārt Kurzemes piejūrā) un D.a. ssp. borrusicus Vierh. (skrajāku ceru, garākiem un ļoganākiem ziedošajiem dzinumiem, katra dzinuma galā ziedkopā ziedu vairāk - vismaz 3-5, garāku un platāku kausu, garām un nosmailotām vai akotsmailām ārkausa lapām; sastopama galvenokārt iekšzemes kāpu apvidos un priežu mežos).

Izplatība:

Šaura areāla suga austrumu un centrālajā Eiropā.

Latvijā nereti, taču nevienmērīgi, galvenokārt apvidos ar piejūras un iekšzemes kāpām, sausiem priežu mežiem.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas sausos priežu mežos, smilšainās nogāzēs, kāpās un sausās piejūras pļavās.

Īpašas norādes:

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā.

Not rare. Unequally: mostly in areas with dry pine forests and along coastline. Small groups in dunes, pine forests and on dry hillslopes.

Нередко. Неравномерно: преимущественно в регионах доминирования сухих сосновых лесов и вдоль побережья. Небольшие группы в сосновых лесах и дюнах и по сухим склонам холмов.

Apskati citas sugas: