smaržīgā balanda

Chenopodium botrys L.

Chenopodium botrys L. attēls

latviski: smaržīgā balanda

angliski: Jerusalem-oak

vāciski: Klebriger Gänsefuß

zviedriski: ekmålla

igauniski: kobar-hanemalts

lietuviski: šimtagrūdė balanda

krieviski: марь душистая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Chenopodium botrys L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai vidēja lieluma (ga 10-50 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zaro. Augam dzeltenzaļa nokrāsa, tas smaržīgs, klāts ar dziedzermatiņiem un aptaustot lipīgs. Atšķirībā no citām balandām augam nav miltainu pūšļmatiņu. Lapas plūksnaini daivainas (ga 1-2 cm, pl 0.5-0.8 cm), atgādina miniatūru ozollapu. Arī ziedkopā plūksnaini daivainas, tikai sīkākas lapas. Reti pašas augšējās lapas veselas (dažos noteicējos minētā pazīme, ka ziedkopā ir veselas, šauri lancetiskas lapas, nav noturīga). Ziedkopa gara, izstiepti piramidāla un diezgan skraja. Apziedņa lapas smailas, ar šauri plēvjainu malu, bez šķautnes, blīvi klātas ar dziedzermatiņiem. Sēklas tumšbrūnas, spīdīgas. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Eirāzijas suga stepes joslā, izplatījusies tālu ārpus pamatareāla. Eiropas vidusdaļā un ziemeļos sastopama reti un izklaidus.

Latvijā ļoti reti, tālu ziemeļos no dabiskā izplatības apvidus. Nav vienota viedokļa, vai tā ir adventīvs (ievazāts), vai no kultūras savvaļā pārgājis augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri tīrumos un smilšainās atmatās.

Īpašas norādes:

Maz līdzīga citām balandām, atskaitot Šrādera balandu (Ch. schraderianum). No Šrādera balandas atšķirama pēc patīkamas (nevis nepatīkamas) smaržas, apziedņa lapas smailas (nevis strupas), bez šķautnes (nevis ar šķautni). Ziedkopa salīdzinoši skrajāka, augs trauslāks, parasti zaro mazāk.

Very rare. Solitarily specimens in fields and on sandy fallow-lands.

Очень редко. Единичные экземпляры на полях и песчаных залежах.

Apskati citas sugas: