smaržīgā malva

Malva moschata L.

Malva moschata L. attēls

latviski: smaržīgā malva

angliski: musk Mallow

vāciski: Moschus-Malve

zviedriski: myskmalva

igauniski: muskus-kassinaeris

lietuviski: kvapioji dedešva

krieviski: просвирник мускусный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Malva moschata L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 20-100 cm) malvu dzimtas lakstaugs. Viss augs klāts ar atstāvošiem, vienkāršiem matiņiem. Augam piemīt īpatnēja (muskusa) smarža. Stublājs stāvs, zarains. Apakšējās lapas garā kātā, ovālas un daivainas. Stublāja lapas staraini dziļi šķeltas 3-7 daļās, uz stublāja pamīšus, kāts īss. Plūksnas lineāras vai lancetiskas, mala nevienādzobaina. Pielapes apmatotas, sīkas (ga ap 0.5 cm), plēvjveidīgas. Ziedi pa vienam vai pušķos pa 3 lapu žāklēs stublāja un zaru augšdaļā. Vainags sārts (ga ap 3 cm), ar tumšāku dzīslojumu, gals sekli jomains. Kauss ar zvaigžņmatiņiem, pie pamata saaudzis, kausa zobiņi trīsstūraini. Putekšņlapu kātiņi saauguši stobriņā. Ir ārkauss. Ārkausa lapas 3, brīvas, smailas, aptuveni kauslapu garumā. Auglis - riekstiņu skaldauglis no 15-18 skaldeņiem. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Vidusjūras reģiona un centrālās Eiropas suga. Kultivējot plaši ieviesusies Ziemeļeiropā un Amerikā. Rets adventīvs vai naturalizējies augs daudzviet ārpus pamatareāla.

Latvijā reti. Adventīvs augs un dārzbēglis.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri nezālienēs.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām malvām. Salīdzinājumā ar citām Latvijā sastopamajām malvām stublāja vidusdaļā raksturīgas šaurās plūksnās dziļi šķeltas lapas (citām sugām lapas šķeltas līdz pusei, daivainas vai veselas), stublājs tikai ar vienkāršiem, atstāvošiem matiņiem (nevis ar zvaigžņmatiņiem vai žuburainiem matiņiem).

Rare. Adventive. Solitarily specimens in wasty places.

Редко. Заносной. Единичные экземпляры в сорных местах.

Apskati citas sugas: