garkāta balodene

Atriplex longipes Drejer (syn. A. nudicaulis Bogusl.)

Atriplex longipes Drejer attēls

latviski: garkāta balodene

angliski: long-stalked Orache

vāciski: Langstengliger Gänsefuß

zviedriski: skaftmålla

igauniski: väike malts

lietuviski:

krieviski: лебеда голостебельная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Atriplex longipes Drejer karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, dažāda lieluma (ga 20-110 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Vienmājnieks. Stublājs zarains, zari no centrālā stublāja atiet gandrīz horizontāli, galā lokveidīgi stāvi. Lapas šauri trīsstūraini šķēpveidīgas, eliptiskas vai iegarenas (ga 4-10 cm, pl 2-4(7) cm), pamats ķīļveidīgs, mala nevienādzobaina. Raksturīgākā atšķirības pazīme ir lielas (ga 0.5-1.7 cm), rombiskas, gandrīz gludas sievišķo ziedu seglapas ar kātiņu (visu citu sugu balodenēm Latvijā seglapas ir sēdošas). Nodala 2 pasugas: A.l. ssp. longipes, kam raksturīgas trīsstūraini šķēpveida lapas, sievišķo ziedu seglapas līdz 1.7 cm garas, kātiņš sasniedz trešdaļu no seglapas garuma un A.l. ssp. praecox (Hülph.) Turess., kam lapas iegareni ovālas vai eliptiskas, sievišķo ziedu seglapas līdz 0.7 cm garas, kātiņš ļoti īss (ap 0.1-0.15 cm garš). Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Diezgan reta, šauras izplatības suga galvenokārt Baltijas jūras un Ziemeļjūras piekrastē, kā arī Islandē un Lielbritānijā. Mainīga izskata augs, kā ietvaros nodala 2 pasugas, kuras dažreiz aplūko kā patstāvīgas sugas.

Latvijā ļoti reti jūras piekrastē, galvenokārt Lielupes un Daugavas grīvās vai tiešā tuvumā un gar jūru posmā no Liepājas līdz valsts robežai ar Lietuvu. Vietējās floras suga.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri piejūras ezeru un upju grīvu palienēs, mitrā liedagā un nezālienēs.

Īpašas norādes:

Vislīdzīgākā izskatā daudzveidīgajai šķēplapu balodenei (A. prostrata). No šķēplapu un citām balodenēm nekļūdīgi atšķirama tikai pēc kātainām (nevis sēdošām) sievišķo ziedu seglapām.

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.

Very rare. Solitarily specimens on floodplains of the rivers Daugava and Lielupe (deltaic parts) and coastal lakes, wet beach, sometimes in wastes.

Очень редко. Единичные экземпляры на пойме приморских озер и рек Даугава и Лиелупе в устьевых частях, на мокром пляже, иногда в сорных местах.

Apskati citas sugas: