jūrmalas balodene

Atriplex littoralis L.

Atriplex littoralis L. attēls
  • jūrmalas balodene attēls
  • jūrmalas balodene attēls

latviski: jūrmalas balodene

angliski: grass-leaved Orache

vāciski: Strand-Melde

zviedriski: strandmålla

igauniski: randmalts

lietuviski: pajūrinė balandūnė

krieviski: лебеда прибрежная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Atriplex littoralis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidēja lieluma (ga 25-75 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Vienmājnieks. Stublājs stāvs vai pacils, ļoti zarains, kails, zaļganpelēks. Lapas uz stublāja pamīšus, lancetiskas vai lineāras (ga 6-10 cm, pl 0.5-1.2 cm), mala gluda, gals smails, pamats ķīļveidīgs. Ziedkopa lapaina. Ziedu vārpas nepārtrauktas, atrodas lapu žāklēs stublāja vai zara galā. Sievišķie ziedi bez apziedņa, tā vietā ir 2 seglapas ar vairākiem zobiņiem uz apmales, seglapu mugura ar cietiem dzelonīšiem. Vīrišķie ziedi sastāv no 5 plēvjainām apziedņa lapām. Augļi vertikāli (Ø 0.1-0.3 cm). Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Sastopama sāļās augsnēs jūru krastos Eirāzijā un Ziemeļamerikā, kā arī dažviet kontinentu iekšzemē. Nodala vairākus zemākus taksonus.

Latvijā nereti, tikai Rīgas līča un Baltijas jūras piekrastē.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas kāpās, liedagā un piejūras nezālienēs. Ļoti raksturīga suga viengadīgo augu sabiedrībās ar slāpekli bagātās pludmales sanesumu joslās: Cl. Cakiletea maritimae.

Īpašas norādes:

Līdzīga izplestajai (A. patula) un garlapu (A. oblongifolia) balodenei. Salīdzinājumā ar šīm sugām jūrmalas balodenes lapas ir šaurākas, seglapu mugura ar cietiem dzelonīšiem (nevis gluda vai ar mīkstiem dzelonīšiem, nevis ar garu galotnes daļu), seglapu sānos vairāki zobiņi (nevis 1-2 sāniski izvirzīti zobiņi), ziedkopa stāva, nepārtraukta (nevis nolīkusi, nevis pārtraukta). Bez tam jūrmalas balodene cieši saistīta tikai ar piejūru.

Not rare, but only along the coastline. Solitarily specimens and groups on the beach and in dunes.

Нередко, но только по морскому побережью. Единичные экземпляры и группы на пляже и в дюнах.

Apskati citas sugas: