Apraksts:
Daudzgadīgs, liels (ga 50-170 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Augs ar īpatnēju, ne sevišķi patīkamu smaržu. Stublājs stāvs, šķautņains, brūnsarkans, skraji apmatots, bagātīgi zaro. Augs blīvi aplapots. Lapas (ga līdz 20 cm) pamīšus, sēdošas (apakšējās ar īsu kātu), divkārt līdz trīskārt plūksnaini dalītas lancetiskās vai lineārās, smailās plūksnās (pl vismaz 0.2 cm) ar gludu vai attāli zobainu malu, pie pamata ar austiņām. Nereti lapas mala ierotījusies. Virspuse tumšzaļa, parasti kaila, apakšpuse pelēcīgāka. Ziedu kurvīšu daudz, tie sīki, šauri (pl ap 0.3 cm), blīvās un īsās skarveidīgās ziedkopās. Vīkala lapas jumstiņveidīgas, sārti pelēcīgas, ārējās ar zaļu joslu vidū. Stobrziedi dzeltenīgi sārti vai brūnsārti (ga ap 0.4 cm). Kausmatiņu nav. Auglis - kails, vārpstveidīgs sēklenis. Zied no jūlija līdz oktobrim.
Izplatība:
Eirāzijā plaši izplatīta suga. Ieviesusies Ziemeļamerikā. Mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala zemākus taksonus.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas visdažādākajos biotopos: no mežiem un pļavām līdz nezālienēm. Raksturīga suga daudzās eitrofās augstu lakstaugu sabiedrībās: Cl. Artemisietea.
Īpašas norādes:
Augs nekad nav balti vai pelēki tūbains (skatīt vērmeli - A. absinthium), ziedu kurvīši nav platāki par apmēram 0.3 cm (skatīt Siversa vībotni - A. sieversiana), lapu plūksnas vismaz 0.2 cm platas (ne šaurākas).
Vislīdzīgākā Ferlota vībotnei (A. verlotiorum). Atšķirama pēc īpatnējas, diezgan nepatīkamas smaržas (Ferlota vībotnei smarža patīkama), rudenī neveido pārziemojošus dzinumus ar lapu rozetēm (nevis veido), plūksnas strupākas, ar zobaināku malu (nevis izteikti slaidas, mala gluda), augam parasti sarkanīgi brūna (nevis zaļa) stublāja nokrāsa.
Very common. Widely in natural and human-conditioned habitats.
Повсеместно. Широко в естественных и вторичных местообитаниях.