pļavas āboliņš

Trifolium pratense L.

Trifolium pratense L. attēls

latviski: pļavas āboliņš

angliski: red Clover

vāciski: Rot-Klee

zviedriski: rödklöver

igauniski: aasristik

lietuviski: raudonasis dobilas

krieviski: клевер луговой

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Trifolium pratense L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs vai daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-40 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, retāk pacils, skraji klāts ar atstāvošiem matiņiem. Lapas trīslapiņu saliktas no eliptiskām vai plati olveidīgām lapiņām (ga 1.5-3 cm, pl 1-2 cm). Olveida pielapes strauji pāriet smailē. Ziedkopas un ziedi sēdoši vai ziedkopas gandrīz sēdošas. Kauss ar 10 dzīslām, ārpusē apmatots. Ziedi sārti. Auglis - olveida pākstīte ar plēvjainu galu. Zied no maija beigām līdz septembrim.

Izplatība:

Sākotnēji bijis izplatīts Eiropā un dažviet Āzijā un Āfrikā, bet kultivēšanas dēļ plaši ieviesies ārpus pamatareāla. Nodala daudzas varietātes, pasugas.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Neiztrūkstoša pļavas suga Latvijā; segums fitocenozē ļoti dažāds. Sastopams arī ganībās, kultivētos zālājos, ceļmalās, retāk mežos. Raksturīga suga daudzās augu sabiedrībās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Arrhenatheretalia.

Īpašas norādes:

Nektāraugs. No līdzīgā zirgu āboliņa (T. medium) atšķirams pēc apmatota (ne kaila) kausa, kā arī sēdošas (ne kātainas) ziedu galviņas un sēdošiem ziediem. Skatīt arī kultivēto sējas āboliņu (T. pratense var. sativum, syn. T. sativum).

Very common. Typical meadow species with fluctuating coverage in various communities. Also in pastures and on roadsides.

Повсеместно. Характерный вид луговых сообществ разной степени участия. Также встречается на пастбищах и по обочинам дорог.

Līdzīgās sugas

  • Trifolium sativum (Schreb.) Crome (sējas āboliņš)

    Pļavas āboliņš ir ļoti polimorfa suga, kas iekļauj vairākus zemākus taksonus, tajā skaitā bieži kultivēto sējas āboliņu (T. pratense var. sativum Schreb.; daži autori sējas āboliņu nodala pasugā vai atsevišķā sugā: T. sativum (Schreb.) Crome). Sējas āboliņš ir lielāks (ga līdz 1 m), ar stāvu stublāju, lielākām lapām un ziedkopu, kauss iesārts, ziedi spilgtāki, pākstītes gals nav plēvjains.

Apskati citas sugas: