ķiploku sīpols

Allium scorodoprasum L.

Allium scorodoprasum L. attēls
  • ķiploku sīpols attēls
  • ķiploku sīpols attēls

latviski: ķiploku sīpols

angliski: sand Leek

vāciski: Schlangen-Lauch

zviedriski: skogslök

igauniski: metslauk

lietuviski: porinis česnakas

krieviski: лук причесночный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Allium scorodoprasum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēji liels (ga 40-90 cm) liliju dzimtas lakstaugs. Sīpols (Ø 1-2 cm) viens vai ar dažiem tumšsarkaniem sīpoliņiem. Sīpola apvalks pelēkbrūns, matēts. Stublājs stāvs, uz tā 3-5 platas (ga 8-20 cm, pl 0.6-1.3 cm), plakanas lapas, kas sniedzas apmēram līdz stublāja vidum. Lapas mala, dažreiz arī vidusdzīsla raupja. Lapas piestiprinājums stublājam nolaideni makstveidīgs. Ziedēšanas laikā lapas jau ir atmirušas. Ziedu čemurā ir gan ziedi, gan vairvasiņas. Dažreiz ir tikai vairvasiņas vai tikai ziedi. Vīkala lapas divas, vīkals paliekošs, garāks nekā čemurs. Apziednis tumši purpursārts, iekšējā gredzena putekšņlapu kātiņš plats, ar īlenveida zobiņu katrā pusē. Ziedi čemurā dažāda garuma ziedkātos, stāvi. Zied jūnija beigās un jūlijā.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropā. Biežāk sastopams teritorijā uz dienvidiem no Latvijas. Skandināvijas dienvidu daļā un Baltijā suga izplatīta nevienmērīgi.

Latvijā reti, tikai valsts rietumu un centrālajā daļā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas pļavās, mežmalās un upju krastu terasēs.

Īpašas norādes:

No līdzīgā vīnkalnu sīpola (A. vineale) atšķirams pēc purpursārtā apziedņa un daudz tumšākām vairvasiņām (nevis apziednis sārti violets, nevis vairvasiņas dzeltenīgi brūnas vai gaiši iesārti violetas). Putekšņlapas nepārsniedz apziedni (vīnkalnu sīpolam tās divreiz garākas nekā apziednis).

Ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.

Rare. Western and central part only. Solitarily specimens and groups in meadows, on terraces at rivers, and at the forest edges.

Редко. Только западная и центральная часть. Единичные экземпляры и группы на лугах, береговых террасах у рек и по лесным опушкам.

Apskati citas sugas: