deviņadatu stagars (mazais stagars)

Pungitius pungitius (L.) (syn. Gasterosteus pungitius, Pygosteus pungitius)

Pungitius pungitius (L.) attēls

latviski: deviņadatu stagars (mazais stagars)

angliski: nine-spined stickleback

vāciski: Neunstachliger Stichling

zviedriski: småspigg

igauniski: luukarits

lietuviski: devynspyglė dyglė

krieviski: девятииглая колюшка

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Pungitius pungitius (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute ar sīkiem zobiem, vērsta nedaudz uz augšu. Uz astes 0-15 kaula plātnītes, zvīņu nav. Mugura zaļganbrūna ar tumšiem plankumiem, sāni un vēders sudrabains vai zaļgandzeltens. Pirms nārsta tēviņi kļūst melni, bet to vēdera spuru dzeloņveida stari - balti.

Morfoloģija:

D1 VI-XII, D2 8-13, A I/8-13, P 9-11, V I/1, C 13, l.l. 32-33, sp.br. 8-17, vt. 30-35.

Izmēri:

L-9 cm, W-3 g, Latvijā L-7 cm, l-6 cm, W-3 g.

Atšķirīgās pazīmes:

Pirmā muguras spura sastāv no 6-12 atsevišķiem dzeloņiem (skat. trīsadatu stagaru).

Bioloģija:

Saldūdens vai jūras zivs. Uzturas baros, saldūdeņos arī pa vienai. Pamatbarība: bentoss un planktons. Sasniedz 4 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas viena gada vecumā, sasniedzot 2-3 cm, Latvijā 3-4 cm garumu (l). Auglība 80-960 ikru. Nārsto aprīlī-augustā, Latvijā maijā-jūlijā (ūdens t° 12-21°C) 10-15 cm un lielākā dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts, kas ilgst apmēram mēnesi. Tēviņš veido tuneļveida ligzdu 8-15 cm virs grunts un apsargā to. Ikru attīstība ilgst 4-20 dienas. Kad mazuļi sāk brīvi peldēt, tēviņš var veidot jaunu ligzdu.

Izplatība:

Eiropa, Āzija un Zie- meļamerika. Latvijā sastopams jūras piekrastē un ar jūru savienotos saldūdeņos - upēs, ūdenskrātuvēs un piejūras ezeros, arī meliorācijas grāvjos vairākus kilometrus no to ietekas upē. Deviņdesmitajos gados konstatēts Lielajā Stropu, Stundezerā un Usmas ezerā. Literatūrā attiecināts uz Puzes (1959) un Lielo Kalupes (1961) ezeru. Mēdz savairoties dīķsaimniecībās, no kurām kopā ar karpām un karūsām var tikt ielaists arī ar jūru nesavienotās ūdens tilpēs.

Izmantošana:

Latvijā 50.-80. gados kopā ar trīsadatu stagaru ir bijusi rūpnieciskās zvejas objekts upju lejtecē un jūras piekrastē. Maksimālā stagaru nozveja Latvijā reģistrēta 1973. gadā - 4,4 tūkst. t.

Summary:

Marine or freshwater species. Distributed in Europe, Asia and North America. In Latvia in coastal waters and waterbodies connected to the sea - rivers, reservoirs, and coastal lakes. Sometimes propagating in fish farms and being released together with cyprinids in waterbodies not connected to the sea. In 1990s found in several lakes. Mostly staying near the coast up to the depth of 2 - 3 m. Reaching maturity when 3 - 4 cm long (l). Spawning in May - July. In 1950s - 80s was a commercially important fish. The maximum annual catch of 4.4 thous. tons together with the three-spined stickleback recorded in 1973. Commercial fishing of sticklebacks in coastal waters and river mouths was ceased in 1990s.

Apskati citas sugas: