trīsadatu stagars (kazrags)

Gasterosteus aculeatus (L.)

Gasterosteus aculeatus (L.) attēls

latviski: trīsadatu stagars (kazrags)

angliski: three-spined stickleback

vāciski: Dreistachliger Stichling

zviedriski: storspigg

igauniski: ogalik

lietuviski: trispyglė dyglė

krieviski: трехиглая колюшка

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Gasterosteus aculeatus (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis samērā augsts, no sāniem saplacināts. Mute ar sīkiem zobiem, vērsta nedaudz uz augšu. Uz sāniem 0-37 kaula plātnītes, zvīņu nav. Mugura zaļganpelēka, zilganpelēka vai zaļganbrūna, sāni un vēders sudrabains. Pirms nārsta mātītēm uz sāniem mēdz izveidoties 8-9 tumšas šķērssvītras, tēviņiem ķermenis kļūst smaragdzaļš, vēders un daļēji arī sāni sarkani, acs varavīksnene zila.

Morfoloģija:

D1II-V, D28-14, A I/6-11, P 7-12, V I/1-2, C 11-13, l.l. 16-32, sp.br. 12-16, vt. 26-34.

Izmēri:

L-12 cm, W-8 g, Latvijā L-8 cm, l-7 cm, W-4 g.

Atšķirīgās pazīmes:

Pirmā muguras spura sastāv no 2-5 atsevišķiem dzeloņiem (skat. deviņadatu stagaru).

Bioloģija:

Saldūdens vai jūras zivs. Saldūdeņos parasti uzturas nelielos bariņos, bet jūrā veido lielus barus, īpaši nārsta laikā. Pamatbarība: bentoss un planktons. Sasniedz 6 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-4 gadu vecumā, sasniedzot 3-5 cm, Latvijā 4-5 cm garumu (l). Auglība 30-1950 ikru. Nārsto martā-augustā, Latvijā maijā-jūnijā (ūdens t° 7-26°C) no 4 cm līdz 1 m dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts 3-7 piegājienos, kas ilgst apmēram 2 mēnešus. Tēviņš veido no augiem uz grunts tuneļveida ligzdu un apsargā to. Vienā ligzdā 1-3 mātītes iznērš 0,1- 4 tūkst. ikrus, to attīstība ilgst 4-27 dienas (90-120 grāddienas). Kad mazuļi sāk brīvi peldēt, tēviņš var veidot jaunu ligzdu. Pēc nārsta daudzi īpatņi iet bojā.

Izplatība:

Eiropa, Āzija un Ziemeļ- amerika. Latvijā sastopams jūras piekrastē un ar jūru savienotos saldūdeņos - upēs, ūdenskrātuvēs un piejūras ezeros. Literatūrā attiecināts uz Alūksnes, Puzes un Usmas ezeru (1959). Baltijas jūrā galvenokārt sastopams ūdens virsējos slāņos un piekrastē līdz 2-3 m dziļumā, taču atsevišķi eksemplāri konstatēti arī jūras centrālajā daļā līdz pat 70 m dziļumā. Iespējams, ka Gasterosteus aculeatus ir vairāku sugu vai pasugu komplekss.

Izmantošana:

Baltijas jūrā nozvejo 4-8 tūkst. t gadā. Maksimālā nozveja 19 tūkst. t (1979. gadā). Latvijā 50.-80. gados kopā ar deviņadatu stagaru ir bijusi rūpnieciskās zvejas objekts upju lejtecē un jūras piekrastē. Maksimālā stagaru nozveja Latvijā reģistrēta 1973. gadā - 4,4 tūkst. t.

Summary:

Marine or freshwater species. Distributed in Europe, Asia and North America. In Latvia in coastal waters and waterbodies connected to the sea - rivers, artificial reservoirs and coastal lakes. Mostly staying near the coast up to the depth of 2 - 3 m; also occurring in upper offshore layers. Reaching maturity when 4 - 5 cm long (l). Spawning in May - June in Latvia. In 1950s - 80s was a commercially important fish. The maximum annual catch of 4.4 thous. tons together with the nine-spined stickleback recorded in 1973. Commercial fishing of sticklebacks in coastal waters and river mouths was ceased in 1990s.

Apskati citas sugas: