makrele (skumbrija)

Scomber scomber (L.)

Scomber scomber (L.) attēls

latviski: makrele (skumbrija)

angliski: mackerel

vāciski: Makrele

zviedriski: makrill

igauniski: makrell

lietuviski: skumbrė

krieviski: скумбрия

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Scomber scomber (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis vārpstveida, iegarens, vienmērīgi sašaurinās astes virzienā līdz šauram astes stumbram. Galva koniska ar smailu purnu. Acs priekšu un aizmuguri sedz taukplaksts. Mute liela. Pirmā muguras spura atrodas seklā rievā, tā ir īsa, veidota no tieviem, asiem stariem un atdalīta no otrās ar lielu atstarpi. Aiz muguras spurām ir 5(6), bet aiz anālās spuras 4(5) papildspuras. Astes spurai katrā pusē divi nelieli sānu ķīļi. Peldpūšļa nav. Mugura tumša - zilganzaļa ar daudzām melnām izlocītām šķērsjoslām. Sāni sudrabaini ar zeltaini sārtu perlamutra mirdzumu, vēders balts.

Morfoloģija:

D1 X-XII, D2 I/8-10, A I-III/8-13, P I-II/17-19, V 1/5, vt.30(31).

Izmēri:

L-66 cm, W-3,3 kg. Baltijas jūrā L-41 cm, W-0,6 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Starp muguras spurām liela atstarpe, astes spuras pamatnes katrā pusē 2 nelieli ķīļi (skat. pelamidu).

Bioloģija:

Jūras pelaģiska zivs, veido lielus barus, sastopama līdz 200-250 m dziļumam. Ziemo dziļumā kontinentālās nogāzes rajonā. Pavasarī un agrā vasarā migrē uz kontinentālā šelfa seklajiem ūdeņiem, kur nārsto. Pēc nārsta, sekojot barībai, veic tālas migrācijas. Barojas ar pelaģiskajiem vēžveidīgajiem, siļķveidīgo zivju mazuļiem, krabju kāpuriem.

Vairošanās:

Dzimumgatavību sasniedz 3.-4. gadā. Nārsto pavasarī un vasaras sākumā. Auglība 350-450 tūkst. ikru. Ikri un kāpuri pelaģiski.

Izplatība:

Ziemeļatlantija. Ziemeļeiropā ir divas populācijas: rietumu un austrumu, pēdējā no tām ziemo Ziemeļjūras ziemeļdaļā un Skagerakā, bet nārsto Ziemeļjūras centrālajā daļā. Baltijas jūrā reta ieceļotāja. Vairākkārt konstatēta arī Somu un Rīgas līčos. Pēc sešdesmitajiem gadiem jūras austrumdaļā ļoti reta, iespējams, ka tas saistīts ar Ziemeļjūras austrumu populācijas skaita krasu samazināšanos 60. gadu otrajā pusē.

Izmantošana:

Nozīmīgs zvejas objekts Ziemeļaustrumatlantijā. Gada nozveja ap 0,6 milj. tonnu Baltijas jūras rietumdaļā nozvejo līdz 50 t (1981. gadā). Kopš 1968. gada nozveja samazinās.

Summary:

Marine pelagic species. Distributed in the Northeast Atlantic. Very rarely immigrating in the Baltic Sea. Repeatedly caught also in the Gulfs of Finland and Riga. Almost no records in the eastern part of the Sea after 1960s.

Apskati citas sugas: