vēdzele

Lota lota (L.)

Lota lota (L.) attēls

latviski: vēdzele

angliski: burbot

vāciski: Quappe

zviedriski: lake

igauniski: luts

lietuviski: vėgėlė

krieviski: налим

Apraksts:

Ķermenis šķērsgriezumā ieapaļš. Galva no augšas saplacināta. Mute ar sīkiem zobiem, vērsta uz priekšu. Pie apakšžokļa viens garš tausteklis, pie nāsīm pa vienam īsam. Ķermenis klāts sīkām zvīņām, izskatās kails. Mugura, sāni un spuras zaļgan-dzeltenīgi, ar brūniem vai melniem plankumiem.

Morfoloģija:

D1 6-19, D2 60-94, A 44-89, P 11-24, V 5-11, C 35-50, sp.br. 4-20, vt. 50-72.

Izmēri:

Izmēri. L-170 cm, W-40 kg, Latvijā L-(65) cm, l-57 cm, W-1,5 (4,6) kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Pie apakšžokļa viens garš tausteklis, uz muguras 2 spuras (skat. samu un bārdaino akmeņgrauzi).

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Uzturas pa vienai. Nārsta laikā koncentrējas baros. Parasti uzturas slēptuvēs. Aktīvāka tumsā. Novērota līdz 400 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 6 km diennaktī. Pamatbarība: bentoss, zivis un vardes. Sasniedz 30 gadu, Latvijā 7 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-8 gadu vecumā, sasniedzot 14-55 cm, Latvijā 14 cm un lielāku garumu (l). Auglība no 8 tūkst. līdz 5 milj. ikru. Nārsto novembrī-aprīlī, Latvijā janvārī-martā (ūdens t° 0-10°C) no 5 cm līdz 50 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs vai porciju nārsts, kas ilgst 15-50 dienas. Ar vienu mātīti parasti nārsto vairāki tēviņi. Ikri bentiski vai pelaģiski, neilgu laiku pēc iznēršanas nedaudz lipīgi, to attīstība ilgst 7-128 dienas (50-200 grāddienas).

Izplatība:

Eiropa, Āzija un Ziemeļ- amerika. Latvijā sastopama vairākumā upju un daudzos ezeros, kā arī jūras piekrastē, īpaši upju grīvu rajonos. Nelielos, stipri aizaugušos, īpaši slēgtos ezeros parasti nav sastopama. Ezeriem aizaugot, strauji samazinās un izzūd vēdzeļu populācijas, jo to ikru attīstība notiek ziemā uz grunts, kur, sadaloties augu atliekām, rodas skābekļa trūkums un ikri iet bojā.

Izmantošana:

Zvejnieku un makšķernieku lomos samērā reti un nelielā daudzumā.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe, Asia, and North America. In Latvia occurring in many rivers, lakes and coastal waters near river mouths. Not found in small, closed, overgrown lakes. Populations of the burbot are declining and disappearing in overgrowing lakes, as eggs are developing in winter on bottom where dying due to hipoxy. In Latvia reaching maturity when 14 cm long (l). Spawning in January - March. Rare catch for anglers. Object for recreational fishing.

Apskati citas sugas: