beluga

Huso huso (L.)

Huso huso (L.) attēls

latviski: beluga

angliski: beluga

vāciski: Hausen, Beluga

zviedriski: hus

igauniski: beluuga

lietuviski: didysis eršketas, beluga

krieviski: белуга

Apraksts:

Ķermenis slaids, vārpstveida, klāts ar 5 kaula vairogu rindām un sīkām kaula plātnītēm. Mugura un sānu augšdaļa no pelēki brūnas līdz melnai, sānu apakšdaļa un vēders balts. Mute galvas apakšpusē, tās priekšā 4 taustekļi.

Morfoloģija:

D 48-81, A 22-41, sp.br. 17-36, muguras vairogi 9-17, sānu vairogi 37-60, vēdera vairogi 7-14.

Izmēri:

L-9 m, W-2000 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Mute liela, pusmēnesveida. Žaunu vākus aptverošās plēves galvas apakšpusē saaugušas kopā, veidojot kroku. Taustekļi sāniski saplacināti ar lapveida izaugumiem (skat. citas storu dzimtas zivis).

Bioloģija:

Anadroma zivs. Uzturas pa vienai. Ziemojot veido koncentrācijas. Dzīvo jūrā, nārstot dodas uz upēm. Mazuļi migrē uz jūru jau pirmajā dzīves gadā. Novērota līdz 2000 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 79 km diennaktī. Pamatbarība - zivis un bentoss. Sasniedz 120 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 6-27 gadu vecumā, sasniedzot 110-240 cm garumu. Upēs ienāk, sākot ar martu, galvenokārt aprīlī un maijā. Auglība 0,1-8 milj. ikru. Nārsto martā-jūnijā, galvenokārt maijā, (ūdens t° 6-17°C) 3-40 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst no 16 dienām līdz 2,5 mēnešiem un ilgāk. Ikri vispirms pielīp pie akmeņiem, oļiem un cita substrāta, vēlāk tiek nesti pa straumi, to attīstība ilgst 5-14 dienas. Mēdz nārstot ne katru gadu. Veido hibrīdus ar krievu stori, sterleti.

Izplatība:

Adrijas, Azovas, Kaspijas un Melnās jūras baseini. Latvijā 1962. gadā ielaista Daugavā. Populāciju izveidošanās Latvijā nav zināma. Latvijā ievests arī belugas un sterletes hibrīds - besters.

Summary:

Anadromous species. Basic area - the Adriatic, Caspian, and Black Seas catchment areas. Released in the Daugava in 1962. The bester, hybrid with the sterlet, farmed in Latvia. No established populations in Latvia recorded.

Apskati citas sugas: